Najčastejšiu skúsenosť s agresívnymi pacientmi majú na Slovensku sestry z jednotiek intenzívnej starostlivosti či psychiatrie.
BRATISLAVA 30. decembra – Zdravotníci sa často stávajú terčom útoku od pacientov alebo ich sprievodu.
Výskum uskutočnený na anonymnej vzorke 1 220 sestier z celého Slovenska v prvej polovici roka 2015 ukázal, že viac ako 97 % sestier sa počas posledných 12 mesiacov pred vyplnením dotazníka stretlo s nejakou formou násilia. S verbálnou agresiou má skúsenosť 96,8 % sestier, s fyzickou agresiou 83,3 % z nich. Najčastejšiu skúsenosť s agresívnymi pacientmi majú na Slovensku sestry z jednotiek intenzívnej starostlivosti, z psychiatrie a tam, kde sa pracuje na viaczmennú prevádzku.
Medzi dôvodmi agresie uvádzali sestry napríklad odmietnutie hospitalizácie, odsunutie výkonu alebo nespokojnosť pacienta s úrovňou poskytovanej starostlivosti. Výskyt sexuálnej, či už verbálnej alebo fyzickej agresie, uviedli sestry v 68,4 % a s tým, že u sestier s vekom do 30 rokov bol tento jav početnejší. "Výsledky ukazujú enormný výskyt agresie pacientov voči sestrám v slovenských nemocniciach. Alarmujúci je najmä fakt, že predovšetkým pri telesných formách agresie Slovensko výrazne presahuje počet útokov na sestry v zahraničí," komentuje výsledky štúdie jej autorka Martina Lepiešová z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.
V ČR sa 90 % zdravotníkov stalo terčom útoku od pacientov alebo ich sprievodu. S vyhrážkami a nadávkami sa stretlo 78 % zdravotníkov, fyzické násilie zaznamenalo 23 % opytovaných. Vyplýva to z výskumu člena pracovnej skupiny Aesculap Akademie Jaroslava Pekaru na 896 českých zdravotníkoch.
Z výskumu Martiny Lepiešovej vyplynulo, že výskyt agresívneho správania pacientov v Česku a na Slovensku je skoro rovnaký. "Na základe štúdia faktorov, ktoré k agresivite vedú, možno predpokladať, že na Silvestra opäť útoky pribudnú," hovorí Jaroslav Pekara z Aesculap Akademie.
Comments are closed.