Situáciu v žilinskej nemocnici takto zhodnotila predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká po tom, čo po polnoci prešla spolu s novinármi niekoľko nemocničných oddelení.
"Na OAIM sme zistili, že majú jedného pacienta a je tam jedna sestra, pričom na týchto intenzívnych pracoviskách musí byť podľa výnosu ministerstva zdravotníctva personálny normatív nastavený podľa lôžok aj bez počtu obsadených lôžok. Čiže ak je na OAIM osem lôžok, musia tam byť štyri sestry. Tá starostlivosť tým pádom nebude zabezpečená správne a bezpečne,“ povedala Kavecká.
Pacientov je veľa, sestier málo
V nemocnici, v ktorej od polnoci už nepracuje 175 z približne šesťsto sestier, si Kavecká okolo jednej hodiny po polnoci overila personálne zabezpečenie aj na ďalších oddeleniach. "Novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti je od piatku zatvorená, povedali nám cez mikrofón. Neurochirurgická JIS-ka, tam nám otvorila sestra, ktorá nám povedala, že majú veľa pacientov, sestry sú dve a na otázku, či je sestra špecialistka v nočnej, nám neodpovedala. My máme informácie, že nie, že ani jedna z nich nemá špecializáciu v intenzívnom ošetrovateľstve," dodala Kavecká.
Situácia v žilinskej nemocnici je vážna
Na mimoriadnom brífingu krátko po polnoci Kavecká zhodnotila situáciu v žilinskej fakultnej nemocnici ako vážnu. "V tomto momente opúšťa brány tejto nemocnice vyše 170 sestier. Príkaz od riaditeľa nemocnice znel jasne, že máme opustiť nemocnicu. V tomto čase opúšťajú nemocnice sestry aj v ďalších mestách – v Prešove, v Trnave, v Trenčíne, v Dolnom Kubíne a v Martine. Sestry budú slovenskému zdravotníckemu systému chýbať. Bez prijatia našich návrhov by to trvalo o niečo dlhšie, ale prišlo by nakoniec k rovnakej situácii. Priemerný vek zdravotnej sestry je vysoký, blíži sa k päťdesiatke a mladšie sestry predovšetkým z dôvodu nízkeho ohodnotenia nemajú záujem vykonávať toto povolanie na Slovensku,“ povedala Kavecká.
Novotný chce poslanecký prieskum v nemocniciach
V prešovskej, žilinskej a trnavskej fakultnej nemocnici by sa mal v najbližších dňoch uskutočniť poslanecký prieskum, ktorý by mal posúdiť situáciu po hromadných výpovediach a odchodoch sestier. S návrhom na zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre zdravotníctvo, na ktorom by mali poslanci schváliť poslanecký prieskum v spomínaných fakultných nemocniciach, prišiel v pondelok člen výboru a poslanec Viliam Novotný.
Podľa neho odchod stoviek sestier z nemocníc, ktoré vykonávali špecializovanú ošetrovateľskú starostlivosť na oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny, jednotkách intenzívnej starostlivosti, operačných sálach či novorodeneckých oddeleniach, vážne ohrozuje ich samotné fungovanie. "Najhoršia je situácia v prešovskej a žilinskej nemocnici, ktoré sú od pondelka doslova v krízovom režime. Zrejme sa nevyhnú spájaniu oddelení, odkladaniu plánovaných hospitalizácií a operácií, zatváraniu častí oddelení či odsúvaniu pacientov do iných nemocníc, čo by pre nich znamenalo zhoršenie dostupnosti,“ upozornil Novotný.
Poslanecký prieskum by mal tak podľa poslanca zistiť, ako je zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti po personálnej stránke, aký je rozsah obmedzenia starostlivosti a ako je pre pacientov zabezpečená a dostupná prípadná zdravotná starostlivosť u iných poskytovateľov.
Comments are closed.