Programové priority, ktoré predstavila budúca vláda tento týždeň, sú podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR príliš všeobecné, takže sa nedajú poriadne hodnotiť. Uviedla to pre agentúru SITA prezidentka AOPP Katarína Kafková.
“O väčšine z nich politici hovoria už viaceré volebné obdobia, a napriek tomu stále tieto zmeny v praxi nevidno. Takže môže to pre pacienta opäť dopadnúť aj tak, že pôjde iba o prázdne sľuby, ktoré ostanú o štyri roky nesplnené,” konštatovala.
Dôležité bude podľa Kafkovej, aké nástroje na dosiahnutie priorít si definuje vláda v programovom vyhlásení, no najmä, aké záväzné termíny pre ne stanoví. Z pohľadu pacientskej organizácie v prioritách chýba definícia a garancia nároku pacienta.
“Taktiež tam nie je zmienka o zapojení pacientskych organizácií a pacientov do dialógu pri riešení problémov v zdravotníctve,” zhodnotila prezidentka AOPP.
Čakajú odborníka
Zdravotníctvo je podľa zástupkyne pacientov oblasť náročná na odbornosť a víziu, pričom v slovenských podmienkach sa stalo synonymom korupcie, neefektivity, no najmä oblasťou, v ktorej ľudia najrýchlejšie a najviac cítia zlyhanie štátu.
“Upratať zdravotníctvo bude mimoriadne náročné. Navyše, ak pôjde o skutočné a zásadné zmeny, s vysokou pravdepodobnosťou to ministrovi zdravotníctva neprinesie popularitu ani medzi zdravotníkmi,” konštatovala šéfka AOPP.
Kafková poznamenala, že ako pacienti nemajú dôvod hodnotiť personálne otázky. Avšak asociácia verí, že na poste ministra bude odborník, ktorý bude mať chuť pobiť sa v odbornej verejnosti, na vláde aj v parlamente za zásadnú zmenu fungovania slovenského zdravotníctva.
Dúfajú, že nový minister nezabudne na pacienta
“Je potrebné, aby nový minister/ministerka mal víziu, kam chce slovenské zdravotníctvo posunúť. Tiež musí robiť zmeny hneď od nástupu do funkcie. A samozrejme by nemal zabudnúť na pacienta, pretože ten v posledných rokoch ťahal za kratší koniec,” dodala Kafková.
Od nového šéfa rezortu očakáva AOPP jasný plán riešení problémov a harmonogram, kedy sa zrealizujú. “Nielen v oblasti boja s korupciou, ale najmä čo sa týka práv, ale aj definície a garancie nároku pacienta. Zároveň očakávame, že vo väčšej miere dá priestor aj pacientskym organizáciám zapojiť sa do pripravovaných zmien v zdravotníctve,” doplnila.
V súčasnosti pripomienkujú zákony lekárske komory, združenia nemocníc, či zdravotné poisťovne, pacientske organizácie sú podľa Kafkovej iba všeobecnou verejnosťou.
“Pritom v zdravotníctve by nemalo ísť štátu primárne o zohľadnenie záujmov nemocníc, lekárov, poisťovní, ale najmä o pacientov. Tento stav bolo vidno v posledných rokoch, kedy sa zmeny robili pre zmeny, a nie pre pacienta. Napríklad zákaz poplatkov síce na prvý pohľad vyzeral ako opatrenie pre pacienta. Poplatky však aj naďalej v ambulanciách platíme a zákaz napríklad aj objednávania na prednostné vyšetrenie iba skomplikoval život pacientov,” vysvetlila Kafková.
AOPP verí, že sa slovenské zdravotníctvo v najbližšom funkčnom období vlády posunie, pretože súčasný stav je z pohľadu pacienta, sestričiek a lekárov, ale aj samotného systému neudržateľný.
“Kam, to už musí povedať nastupujúca vláda a my ako pacienti sa radi vyjadríme k tomu, či to je z pohľadu pacientov dostatočné,” uzavrela Kafková.
Comments are closed.