V roku 2015 absolvovalo kúpeľnú liečbu celkom 41 987 poistencov VšZP a náklady poisťovne na kúpeľnú liečbu predstavovali 31 987 810 €. V porovnaní s rokom 2014 VšZP zaznamenala mierny nárast počtu dospelých poistencov liečených v skupine "A", teda v skupine, kde zdravotná poisťovňa hradí okrem procedúr i liečbu a ubytovanie. Tento nárast priamo súvisí aj s vyššou operovanosťou poistencov VšZP a znižovaním čakacích dôb na plánované operácie. Celkový počet poistencov, ktorí vlani absolvovali kúpeľnú liečbu však medziročne poklesol o 3,7%.
V skupine " A" sa vlani liečilo 23 914 dospelých poistencov a 4 578 detí a mladistvých do 18 rokov. V skupine " B" sa liečilo 13 495 dospelých poistencov. V prípade dospelých išlo najčastejšie o choroby pohybového a obehového ústrojenstva, u detí boli najčastejším dôvodom kúpeľnej liečby netuberkulózne choroby dýchacích ciest. VšZP zároveň uhradila sprievodcu v 672 prípadoch.
Najviac poistencov absolvovalo kúpeľnú liečbu v mesiacoch júl – október. Medzi poistencami, ktorým VšZP v minulom roku uhradila liečbu v kúpeľoch dominovali ženy. Z celkového počtu liečených poistencov bolo až 53,48 % žien, 35,61% mužov a 10,90 % detí.
Poistenci VšZP sa vlani liečili v 27 prírodných liečebných kúpeľoch a v 2 sanatóriách. Najnavštevovanejšími kúpeľmi boli Bardejovské kúpele. Pri ochoreniach pohybového systému vedú rebríček návštevnosti Trenčianske Teplice a Piešťany. Poistenci VšZP s pohybovým hendikepom sa najčastejšie liečili v kúpeľoch Marína Kováčová.
Okrem kúpeľnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia VšZP zabezpečuje svojim poistencom, ktorí navštívia kúpele ako samoplatcovia preventívne, liečebno-preventívne, rekondičné a relaxačné pobyty so zľavou až do 25 % vo vybraných liečebných kúpeľoch.
Členom predstavenstva štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa zase stal Milan Horváth, ktorý bol za Radičovej vlády generálnym riaditeľom sekcie finančného trhu na ministerstve financií. Rezort vtedy viedol Ivan Mikloš.
Ďalším pravičiarom je aj Tomáš Haško, ktorý sa stal šéfom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Za ministrovania Rudolfa Zajaca v rokoch 2002 – 2006 bol riaditeľom Národného onkologického ústavu.
Do Druckerovho tímu od júla pribudne aj analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku HPI Tomáš Szalay, ktorý má viesť Inštitút zdravotnej politiky. Bol v poradnom tíme ministra Zajaca a presadzoval jeho reformu. Ten napríklad zaviedol opatrenia ako povinné poplatky pre pacientov v ambulanciách a v nemocniciach, zmenu zdravotných poisťovní a nemocníc na akciové spoločnosti. Smer bol vtedy najväčším kritikom tejto reformy. Po nástupe druhej Ficovej vlády boli poplatky zrušené a transformácia nemocníc zastavená.
Comments are closed.