"Úrady budú postupovať v súlade so zákonom o službách zamestnanosti, čiže štandardne ako pri každom inom občanovi, ktorý má záujem sa evidovať ako uchádzač o zamestnanie," uviedla pre TASR Jana Lukáčová z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Na úradoch práce skončí podľa šéfky sesterskej komory Ivety Lazorovej len malá časť sestier vo výpovediach. "Niektoré už majú, samozrejme, vyhliadky na prácu. Ak na úrad pôjdu, budeme s každou jednou komunikovať, akým spôsobom sa bude ďalej situácia vyvíjať," povedala.
Ako vyplynulo z jej vyjadrenia, sestry by nemali mať problém s prípadným poberaním podpory. Reagovala tak na informácie, že by sa k dávke v nezamestnanosti dostali ťažšie, pokiaľ by im ponúkli ich pôvodné miesta a ony by odmietli. Podľa Lazorovej má občan možnosť vybrať si prácu, ktorá mu vyhovuje kvalifikačne či finančne. Sestrám odporúča komunikovať s právnikom.
Sestry podali hromadné výpovede, pretože sú nespokojné so zákonom o platoch zdravotníkov. Ten od januára 2016 upravil ich mzdy, a to napriek tomu, že prezident SR Andrej Kiska ani po druhý raz nepodpísal novelu zákona o poskytovateľoch. Zdravotníci tvrdia, že nezohľadňuje ich požiadavky. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) ho, naopak, považuje za korektný a solídny. Výpovede označil za protest proti zvyšovaniu platov.
Comments are closed.