Bratislava 19.1.2020
Predseda strany Smer-SD na ich včerajšej programovej konferencii predstavil ich tri „zásadné opatrenia, ktoré chce Smer presadiť v roku 2020. Jedným z nich je hrozba pokuty pre mladých lekárov, ktorí po vyštudovaní na Slovensku odídu pracovať do zahraničia. Strana Smer v tom vraj vidí riešenie hrozivého nedostatku lekárov na Slovensku.
K návrhu politikov (Smer-SD 18.1.2020, p. Cigániková z SaS 7/2018 ), aby lekár odchádzajúci zo Slovenska vrátil náklady použité na jeho štúdium, je potrebné povedať:
1. Situácia lekárskych fakúlt a mýtus politikov o financovaní štúdia lekárov
Štúdium slovenského lekára na slovenskej lekárskej fakulte je financované len zo 40% zo štátneho rozpočtu, zvyšných 60% financií potrebných na štúdium slovenských lekárov je z poplatkov zahraničných študentov, ktorí na našich fakultách študujú v anglickom jazyku ako samoplatcovia (Nóri, Gréci, Nemci, Rakúšania,…). Ak k tomu pripočítame aj eurofondy, ktoré poberajú naše lekárske fakulty, tak štúdium slovenských lekárov na Slovensku z veľkej časti platí zahraničie a v tomto svetle vyjadrenia pána Fica vyznievajú pre náš štát pomerne zahanbujúco.
Výsledkom takéhoto zlého financovania lekárskych fakúlt je, že sú nútené prijímať stále viac zahraničných študentov na úkor Slovákov, čo v konečnom dôsledku znižuje počty slovenských lekárov. Podľa medializovaných informácií (Naša univerzita, 7.marec 2017, strana 14), na bratislavskej Lekárskej fakulte a najmenšej lekárskej fakulte tak dnes študuje 30% študentov zahraničných (samoplatcov) , na ostatných dvoch fakultách je to ešte horšie – 42 % resp. 56%. Tento stav je na úrok počtu slovenských študentov. Pritom lepšie financovať lekárske fakulty je ďaleko menšia investícia ako lákať Slovákov zo zahraničia späť.
Čiže ak by boli fakulty správne financované, produkovali by viac slovenských lekárov.
2. Dnes je situácia taká, že české lekárske fakulty sa predháňajú v tom, aby k nim prišli študovať Slováci „zadarmo“.
Česko si totiž vypočítalo, že ak príde na vysokú školu študovať Slovák, Česká republika na tom zarobí, a to aj v takom prípade, že sa študent po škole vráti späť na Slovensko (existuje k tomu ekonomická analýza). A pokiaľ slovenský lekár zostane po štúdiu v Čechách aj pracovať, je to ďalší bonus navyše pre Českú republiku. (V Českej republike je oficiálne 111-tisíc Slovákov, to je jedno veľké mesto – viac ako má Prešov) Ak by sme teda spoplatnili štúdium na slovenských lekárskych fakultách, znamenalo by to len väčší odchod slovenských študentov do Čiech, čo v konečnom dôsledku zníži počet lekárov na Slovensku. Moje slová potvrdzuje aj skúsenosť, keď Ministerstvo zdravotníctva SR zmenilo podmienky rezidentského programu a zaviedlo v ňom rôzne sankcie (napr. nezmyselne začalo pokutovať lekárky – matky, za to, že mali dlhšiu rodičovskú dovolenku ako dva roky). Výsledkom žiaľ bolo, že výrazne poklesol počet záujemcov o rezidentský program. Je smutné, že za takúto chybu ministerstva doplatia pacienti tým , že im bude chýbať obvodný lekár.
3. Slovenskí lekári po skončení štúdia odchádzajú aj preto, že na Slovensku paradoxne nenájdu voľné miesto.
Situácia je v nemocniciach totiž taká, že naše nemocnice sú tlačené do dobrých ekonomických výsledkov, a to sa dá pri súčasnom financovaní nemocníc len šetrením na personále. Teda je realitou, že hoci nemocnica má nedostatok sestier, či lekárov, záujemcov o prácu jednoducho nepríjme (uvediem konkrétny príklad v FN Nitra – na mojom oddelením nám za rok 2019 odišla polovica skúsených lekárov, napriek našim upozorneniam a žiadosťam voči vedeniu nemocnice aby boli prijatí noví lekári, lekárke, ktorá u nás po škole hľadala prácu vedenie nemocnice oznámilo, že na našom oddelení máme plný stav, teda ju neprijali)
S takýmto zdôvodnením odchodu mladých lekárov do zahraničia sa stretávame pomerne často.
Druhou vážnou príčinou odchodu mladých lekárov zo Slovenska je, že v našich nemocniciach nenachádzajú skúsených kolegov, od ktorých by sa mohli učiť. V našich nemocniciach chýbajú práve najskúsenenjší lekári (vo veku 40-50 rokov). Po skončení školy sa totiž lekár musí ešte niekoľko rokov učiť v praxi – pracovať pod dohľadom atestovaného lekára, aby mohol samostatne pracovať. Často sa stane, že mladý neskúsený lekár po škole je po prijatí hneď nutený riešiť pacientov vo vážnom stave bez dohľadu skúseného kolegu (príklad – operácia nesprávneho kolena, kde boli pri oprácii všetci traja lekári neatestovaní)
Teda pokuta za emigráciu nie je žiadnym riešením problému nedostatku lekárov, problém by sa len prehĺbil.
Aj posledný návrh na riešenie nedostatku lekárov, tentokrát zo strany Smer-SD, pokutovaním lekárov, ktorí vyštudujú na Slovensku a odídu do zahraničia, ukazuje mentálne nastavenie kompetentných. Musíme si uvedomiť, že vyhrážky a nadávky slovenských lekárov na Slovensku neudržia.
Pred pätnástimi rokmi sme pri kritike Zajacových reforiem počúvali, ako slovenských lekárov poľahky nahradia Ukrajinci. Lekári však upozorňovali, že na príchod Ukrajincov sa spoliehať nedá . Dnešná realita nám dala za pravdu. Myslím, že je načase začať počúvať lekárov, nie na nich útočiť a pokutovať.
Riešenia sú, radi ich strane Smer-SD aj iným politikom ukážeme.
Peter Visolajský, predseda LOZ
vyštudoval na LF UK, 15rokov pracuje v slovenských nemocnicach
PS: Keď pred vyše rokom prišla s týmto návrhom na pokuty pre lekárov pani Cigániková z SaS, MZ SR (Smer-SD) i ministerstvo školstva (SNS) protiargumentovalo, že by týmto opatrením hrozila diskriminácia jednej skupiny obyvateľov.
Comments are closed.