Lekárske odborové združenie (ďalej len LOZ) vyzýva vládu SR, aby prestala s deštrukciou Memoranda z roku 2022, ktoré po výpovediach viac ako 2 100 nemocničných lekárov malo zabezpečiť nielen sociálny zmier v zdravotníctve, ale vďaka dohode na postupnom plnení všetkých 8 požiadaviek malo postupne dochádzať k zlepšovaniu kritickej situácie v slovenskom zdravotníctve. Lekári sú pripravení, že nebudú vykonávať nútené nadčasy a pohotovosť nad zákonné limity. Zdravotníci sú jediní zamestnanci na Slovensku, ktorým vláda znižuje v rámci tzv. konsolidačného balíčka dohodnutú úpravu ich základnej mzdy a to aj na ďalšie roky do budúcnosti. Pri stave, že lekári a sestry chýbajú slovenským občanom, vláda spôsobí, že Slovensko bude produkovať lekárov a sestry pre zahraničie. LOZ pozorňuje, že návrat lekárov a sestier na Slovensko je oveľa drahší ako ich tu udržať.
Pred tromi mesiacmi na tlačovej konferencii LOZ so znepokojením prijalo medializovanú informáciu z 5. júna 2024 pre TASR, podľa ktorej ministerka zdravotníctva zvažuje zmenu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. LOZ vtedy pripomenulo, že dôvodom prvých výpovedí lekárov v roku 2011 bola práve snaha vtedajšieho ministra zdravotníctva I. Uhliarika o transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti s následnou privatizáciu. V stave, keď štátnym nemocniciam nie sú od zdravotných poisťovní preplácané ani náklady na riadne poskytnutú zdravotnú starostlivosť, nemôže premena na akciové spoločnosti znamenať nič iné ako snahu o privatizáciu štátnych nemocníc. Premenu nemocníc na obchodné spoločnosti chcel svojho času pán Zajac, potom minister Uhliarik, a dnes ju navrhuje pán Fico.
Podobne ešte v júni LOZ konštatovalo porušenie záväzku z Memoranda, teda zmluvy medzi lekármi a vládou, kde sa vláda zaviazala k výstavbe národnej nemocnice na Rázsochách(bod 4.2 memoranda medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením z roku 2022). Ministerka zdravotníctva tento záväzok porušila odvolávajúc sa na závery analýzy, ktorú v prevažnej miere financovala finančná skupina PENTA. Vláda tak pripravila Slovensko o národnú nemocnicu. Upozornili sme vtedy, že na tieto kroky vlády a ministerky lekári budú reagovať, lebo tým vláda škodí slovenskému zdravotníctvu a pacientom. LOZ preto požiadalo začiatkom septembra o stretnutie predsedov strán SNS, Hlas a Smer. Ale snaha LOZ o dialóg bola ignorovaná.
Pred troma dňami sme sa z médií dozvedeli, že vláda sa rozhodla porušiť ďalšie body dohody – znížiť mzdy zdravotným sestrám a zničiť systém, ktorý zastavil exodus lekárov zo Slovenska. Uvedomujeme si potrebu konsolidácie verejných financií, ale nerozumieme, prečo vláda hľadá peniaze v chýbajúcich zdravotníkoch a nie v šetrení na príjmoch finančných skupín, ktoré vysávajú naše zdravotníctvo. Vláda svojím návrhom mzdy slovenským zdravotníkom zníži. Ako uviedol predseda LOZ Peter Visolajský: „Vláda pána Fica týmito krokmi pomáha finančným skupinám a nie pacientom, narúša sociálny zmier, vyháňa posledné sestry a skúsených lekárov z našich nemocníc a mladých zdravotníkov vyháňa do zahraničia. Vláda pána Fica týmto vyvoláva zbytočný konflikt v našom zdravotníctve.“
Ak vláda SR tento medializovaný zámer skutočne zrealizuje, bude to znamenať znovu to, že sa Slovensko stane jedným z najväčších exportérov zdravotníkov pre ostatné krajiny, prehĺbi to nedostatok sestier a aj skúsených lekárov na Slovensku. LOZ preto upozorňuje vládu SR, že nemocniční lekári nemusia vykonávať nútené nadčasy a pohotovosť nad zákonné limity. Upozorňujeme vládu, že bez dobrej vôle lekárov pracovať za chýbajúcich kolegov v týchto nadlimitných nadčasoch a pohotovosti nie je možný chod našich nemocníc. Vzhľadom na rozhodnutie vlády, LOZ v nemocniciach zbiera výpovede z nadčasovej práce a sme pripravení podstúpiť aj ďalšie kroky. Preto LOZ vyzýva celú vládu na čele s jej predsedom Robertom Ficom, aby od tohto destabilizujúceho kroku upustili a aby nešetrili na sestrách a zdravotníckom personály v nemocniciach. Lebo tým sa v skutočnosti šetrí na pacientoch.
Ako uviedol na záver P. Visolajský: ,,Pánovi premiérovi pripomíname zodpovednosť za naše zdravotníctvo. Kroky jeho vlády nezlepšujú stav slovenského zdravotníctva a kvalitu zdravotnej starostlivosti o pacientov, ale naopak ho zhoršujú a robia menej efektívnym a udržateľným.”
MUDr. Peter Visolajský
predseda LOZ
Comments are closed.