Lekárske odborové združenie (LOZ) odmieta plán skrátenia Ambulantnej pohotovostnej služby (APS) a argument ministerstva zdravotníctva o nutnosti odľahčenia obvodných pediatrov kvôli ich veku je nepresný a neprimeraný. Skrátenie APS neprináša žiadne výhody v omladení lekárskej populácie, naopak, len zhoršuje problémy s nedostatkom pediatrov a kolabujúcimi ambulanciami.
K návrhu skrátenia Ambulantnej pohotovostnej služby nebola žiadna odborná diskusia, chýbajú rozumné argumenty, naopak nemocnice a hlavní odborníci MZ SR pre pediatriu boli proti.
Popis a vysvetlenie situácie: Ministerstvo zdravotníctva neustále prináša do mediálneho priestoru tému skracovania Ambulantnej pohotovostnej služby, avšak táto problematika nebola vôbec prebraná na odbornom fóre, nebola k nej žiadna odborná diskusia. Písomne na to upozornili aj nemocnice a aj krajskí hlavní odborníci a aj hlavný odborník MZ SR pre pediatriu, profesor Bánovčin, ešte minulý rok. Ministerstvo zdravotníctva schválilo skrátenie Ambulantnej pohotovostnej služby bez akejkoľvek diskusie v januári 2023. Ide o skrátenie pohotovostnej služby obvodným ambulanciám, kde ich prácu majú prebrať lekári slúžiaci na Ústavnej pohotovostnej službe v nemocniciach, ktorých úlohou je liečiť závažnejšie zdravotné stavy vyžadujúce hospitalizáciu. Preto je pohľad nemocníc na tento zámer zásadný.
O tomto schválení sa však nemocnice dozvedeli až v máji a rovnako aj odborná verejnosť. LOZ požiadal ministra Palkoviča o diskusiu, predloženie argumentov a vysvetlenie. Na náš tlak spravil minister zdravotníctva prvé stretnutie až 25.5.2023. Prvýkrát boli pozvaní zástupcovia nemocníc – Asociácia štátnych nemocníc, Asociácia nemocníc Slovenska, zástupcovia nemocničných lekárov a krajov. Daného stretnutia sa zúčastnil minister zdravotníctva a hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu, teda pre obvodné ambulancie Dr. Prokopová. Hlavný odborník MZ pre pediatriu však nebol ministerstvom pozvaný. Stretnutie trvalo 30 minút a zástupcovia nemocníc vyjadrili unisono nesúhlas s takýmto skrátením APS, pričom upozornili ministra na riziká, ktoré takéto nesystémové riešenie prináša ale aj na to, že celoslovensky majú nemocnice už dnes čoraz väčší problém zabezpečiť chod urgentných príjmov, či detských oddelení, ktoré by skrátením APS boli ešte viac vyťažené pacientami, čo v konečnom dôsledku prinesie zhoršenie zdravotnej starostlivosti a riziko ohrozenia zdravia a životov detských pacientov.
Okrem vyjadrení a konkrétnych námietok nemocníc a krajov padli z našej strany aj otázky na ministerstvo zdravotníctva: napríklad aký dopad bude mať skrátenie APS na vyťaženosť sanitiek a ako sú na to pripravené? Ako sú detské oddelenia na toto navýšenie ich pohotovostnej práce pripravené? Ministerstvo zdravotníctva na tieto otázky nevedelo odpovedať, dokonca nevedeli uviesť ani počty pediatrov v nemocniciach, prekvapivo ani vo vlastných.
Keďže 30 minútové prvé stretnutie nám nedalo žiadané odpovede, ktoré sú potrebné na správne rozhodnutie a posúdenie dopadov pri rozhodovaní sa o skrátení APS. Vypýtali sme si tieto odpovede aj písomne, podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Avšak ani na základe tohoto zákona sme odpovede nedostali. Takýto prístup ministerstva pokladáme za neodborný a tendenčný. Od vlády odborníkov sme si sľubovali konštruktívny prístup a rozhodovanie na základe faktov a dát. Tie slovenská verejnosť dodnes nedostala.
Keďže sme sa diskusie a predloženiu argumentov na MZ SR nedočkali a napriek tomu pretrváva snaha MZ SR predložiť tieto zmeny do parlamentu, rozhodli sme sa diskusiu zverejniť a predkladať naše argumenty verejnosti.
Jadro tlačovej konferencie:
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že Ambulantnú pohotovostnú službu ide skracovať z dôvodu, aby odľahčilo obvodných pediatrov, pretože pediatri sú z polovice v dôchodkovom veku. To, že je polovica pediatrov v dôchodkovom veku však platí aj pre nemocničných pediatrov.
Skrátenie APS však pediatrov neomladí a tým nerieši problém kolabujúcich ambulancií. Problém nedostatku pediatrov a ich vysokého veku vyrieši len prísun mladých lekárov do ambulancií.
Je nepochopiteľné, akú veľkú energiu a čas venuje ministerstvo zdravotníctva a hlavná odborníčka na primárnu pediatriu skráteniu hodín APS, teda opatreniu, ktoré samotný problém nerieši, naopak upozorňujeme, že skrátenie APS a presun pacientov na nemocničných pediatrov problém pediatrie len prehĺbi. O tom sa už Slovensko presvedčilo v roku 2018, keď bola APS už skrátená o 9 hodín. Dnes po piatich rokoch toto opatrenie neprinieslo sľubované zlepšenie, naopak dnes je Slovensko v ešte horšej situácii s vysokým vekom obvodných lekárov a nedostatkom ambulancií. K tomu sa čoraz viac pre nedostatok pediatrov zatvárajú detské oddelenia nemocníc (Naposledy Nemocnica Lučenec a Trebišov). Verejne vyzývame ministra zdravotníctva, a jeho hlavnú odborníčku pre primárnu pediatriu, aby venovali svoju snahu naopak opatreniam, ktoré prinášajú nových mladých pediatrov do ambulancií.
Problémy vyplývajúce zo skrátenia APS:
- Skrátenie Ambulantnej pohotovostnej služby problém prestarnutých pediatrov nevyrieši, naopak pre pacientov predstavuje ohrozenie bezpečnosti nemocničnej liečby. Pripomíname, že všetky, alebo takmer všetky medializované tragédie pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a následné súdne spory pri úmrtí detí sa týkajú nemocničných oddelení a stali sa v čase nemocničnej pohotovostnej služby, kedy je na oddelení väčšinou jeden jediný lekár. Pre nedostatok personálu často neskúsený, neatestovaný lekár.
- Skrátenie APS bude znamenať presun týchto pacientov do dnes už beztak preťažených nemocníc. Ďalšie zaťaženie nemocničných pediatrií spôsobí prehĺbenie nezáujmu mladých lekárov o pediatriu, čo v konečnom dôsledku zhorší aj nedostatok pediatrov v ambulanciách a nedostatok detských špecialistov. (Na to, aby lekár mohol pracovať ako detský obvodný lekár je potrebné, aby strávil minimálne 4 roky na detskom oddelení v nemocnici a tam pracoval a učil sa pod dohľadom skúseného kolegu, až potom môže získať atestáciu z pediatrie a následne ísť na obvodnú ambulanciu). Už dnes majú nemocničné oddelenia problém prilákať nových lekárov práve pre preťaženosť v nemocničných pohotovostných službách.
- Zvýšená záťaž nemocničných pediatrických oddelení by si vyžiadala potrebu navýšenia pediatrov a pediatrických sestier v nemocniciach. S takýmito dopadmi MZSR však neráta, napriek upozorneniam nemocníc. Nie sú vyčíslené ani finančné dopady na nemocnice.
- Po skúsenostiach pri poslednom skrátení APS vieme povedať, že sa tým zvyšuje záťaž Rýchlej lekárskej a záchranárskej služby, ktorá je už dnes často na hranici svojich časových a personálnych možností. Za posledných 10 rokov stúpol počet výjazdov sanitiek o 100%.
- Zvýšená záťaž nemocničných pediatrov spôsobí reálnu obavu, že v prípade schválenia skrátenia APS nemocniční pediatri, často v dôchodkovom veku, môžu využiť zákonné možnosti pri limitoch nadčasovej a nočnej práce. Vypovedanie služieb nemocničných pediatrov, by prinieslo znefunkčnenie nemocničných oddelení po celom Slovensku. Na toto reálne riziko následného kolapsu nemocničných detských oddelení upozorňuje opakovane aj Asociácia nemocníc Slovenska.
Riešenia:
- Zmysluplné navýšenie platieb ambulantným lekárom za služby na APS. Tu chceme my nemocniční lekári podporiť našich kolegov na ambulanciách.
- Nie je udržateľný stav, aby zákonná hodinová mzda lekára na pohotovosti od 16:00 do 22:00 bola necelých 13euro v hrubom. Za 6 hodín lekárskej práce po pracovnej dobe dostane slúžiaci lekár na APS necelých 80€ v superhrubom. Nie je teda prekvapením, že takto platenú prácu obvodní lekári odmietajú.
- Ak bude mzda za službu na APS stimulačná, zvýši to záujem lekárov o tieto služby a ambulancie si budú môcť dovoliť zaplatiť inému lekárovi aby túto službu odslúžil (privyrobiť si tak môže napríklad mladá lekárka na rodičovskej dovolenke, či už nepracujúci pediater na dôchodku). To by odľahčilo pediatrov pracujúcich na obvodných ambulanciách.
2. Zabránenie zneužívania ambulantnej pohotovostnej služby výchovnými poplatkami.
– Súčasné poplatky 2 a 10 eur sú už nedostatočné. Je však potrebné nastaviť poplatky tak, aby reálne odrádzali od zneužívania APS a zároveň aby neboli v neprospech pacientov, ktorí APS potrebujú.
– Poplatky na APS by mali byť vyššie a zavedené iba pre prípady zneužívania tejto služby.
Tvrdenia ministerstva zdravotníctva, že na takéto poplatky nie je politická vôľa pokladáme za výhovorky a alibizmus. Pretože doteraz MZ SR takýto návrh nepredložilo.
3. Je nevyhnutné významné uľahčenie vstupu mladých lekárov do systému obvodných
pediatrov.
Ide o kľúčové opatrenie, napriek tomu MZ SR tomuto venuje minimálny záujem.
- Je nevyhnutné odstrániť všetky byrokratické prekážky pri zakladaní a spustení ambulancie. Dnes byrokratický proces zakladania novej ambulancie trvá aj 6 mesiacov, počas ktorých už mladá lekárka musí zaplatiť všetky investície, neskôr aj odvody a zdravotnú sestru, napriek tomu následne po spustení novej ambulancie prvé platby od poisťovne prídu až po 2 mesiacoch od spustenia. Dotačné systémy sú často len veľmi ťažko čerpateľné a ak, prvé platby dotácií prichádzajú až po niekoľkých mesiacoch po investíciách. Investícia mladej lekárky často čerstvej matky do novej ambulancie je približne 40 tisíc eur. Ak chce ambulanciu kúpiť od staršieho kolegu, často sa suma blíži aj k 100 tisíc eur.
- Je nevyhnutný poriadok a dohľad úradov nad prevodom ambulancie od staršieho pediatra novému záujemcovi. Uvádzame dobrý príklad zo Žilinského samosprávneho kraja, kde kraj na toto dohliada.
- Samotná dotácia z Plánu obnovy na zakladanie nových ambulancií má napriek našim upozorneniam stále obrovské limity a doterajší počet ambulancií, ktoré túto dotáciu poberajú svedčia o fiasku. (k 1.2.2023 bolo na túto dotáciu podaných len 20 žiadostí a z nich bolo 12 žiadostí vyhodnotených ako úspešných (žiadosti sa mohli podávať už minulý rok, zdroj MZSR).
4. Okamžité spustenie ministerstvom pozastaveného rezidentského programu pre pediatriu.
Ako sme informovali minulý týždeň, legislatíva bola Národnou radou doplnená tak, že MZSR už dnes nemá ani len formálny dôvod nespustiť tento program.
5. Poisťovne si musia začať plniť svoje úlohy, za ktoré roky poberajú peniaze.
Zdravotnú starostlivosť pre svojich klientov nakupuje zdravotná poisťovňa, tá musí zabezpečiť obvodnú ambulanciu svojim poistencom v danej lokalite a aj nedopustiť, aby v danom okrese bola ohrozená funkčnosť a dostupnosť ambulancií pre vysoký vek pediatrov. V zahraničí je napríklad bežný systém, že ak sa daný obvod lekár už blíži dôchodkovému veku, poisťovňa sa už snaží získať za neho náhradu.
6. Podpora nemocníc aby mohli aj oni zakladať obvodné ambulancie pre deti a dorast ale aj pre dospelých.
- Navrhujeme aby aj nemocnice mohli ľahko čerpať dotácie z plánu obnovy na zakladanie nových obvodných ambulancií
- Fungovanie obvodnej ambulancie pod nemocnicou má obrovské výhody pre mladé pediatričky – najčastejší lekár pre vznik novej ambulancie je žena vo veku 30-40 rokov, ktorá je čerstvo po rodičovskej dovolenke s malými deťmi. To predstavuje viacero praktických problémov, ktoré odrádzajú mladé lekárky nastúpiť na obvodnú ambulanciu. A tak mladé detské lekárky preferujú nemocničné obvodné ambulancie z viacerých dôvodov – predovšetkým pre voľnosť dovolenky, materskej dovolenky, možnosť zástupu pri OČR, ale aj vysoké vstupné investície na vlastnú ambulanciu.
- Zisk z danej obvodnej nemocničnej ambulancie zostáva nemocnici, ktorá ho môže využiť pre svojich pacientov na neziskových oddeleniach.
- Správnosť tohto konceptu a vysoký záujem o takéto ambulancie už ukázala prax vo viacerých nemocniciach.
7. Odľahčenie pediatrických ambulancií od výkonov, ktoré ich zbytočne zaťažujú a neprinášajú pacientom benefit.
- Ide o rôzne potvrdenia a vyšetrenia, ktorú sú v Európe slovenským unikátom a znamenajú zbytočnú záťaž jednak pediatrickej ambulancie, ale aj rodičov, a to bez benefitu pre deti. Na tieto zavedené potvrdenia sa sťažujú radoví obvodní lekári roky, dokonca tvrdia, že tieto nezmyselné potvrdenia im zaberajú tretinu ich práce. (zdroj: https://www.postoj.sk/124975/niekedy-sa-po-celom-dni-opytam-sestricky-ci-tu-bol-vobec-niekto-chory )
Napríklad: potvrdenie pediatra pred športovou aktivitou, potvrdenie novorodenca do NCZI, potvrdenie o bezinfekčnosti pre škôlku, či školu, vyšetrenie na žiadosť učiteľa, potvrdenie pred plaveckým kurzom, lyžiarskym výcvikom , pred športovou aktivitou, pred školou v prírode, vystavovanie ospravedlneniek a podobne.
V zahraničí sú pediatri vyhradení len pre choré deti, je na zamyslenie, prečo má pediater vyšetrovať zdravé dieťa pri množstve preventívnych prehliadok. Túto prácu v zahraničí vykonáva zaškolená sestra a k pediatrovi sa dostanú len skutočne choré deti.
„Keďže MZ SR odbornú diskusiu nepripúšťa, vyzývame ministerstvo takto verejne, aby kolabujúci ambulantný sektor konečne začalo riešiť konštruktívne. Teda takými opatreniami, ktoré prinesú nových mladých lekárov do ambulancií. Nie nefunkčnými záplatami, ktoré len konzervujú stav a ich podstata je len udržať dôchodcov pracovať v ambulanciách.“
Comments are closed.