V stredu 20. marca 2024 predstavitelia Lekárskeho odborového združenia (ďalej LOZ), lekári z košickej nemocnice informovali na tlačovej konferencii o priebehu požiaru a potrebných zmenách v štátnych nemocniciach.
Dňa 7. marca 2024 vznikol v Košiciach, v Novej nemocnici v UNLP Košice, požiar. V daný deň bolo zo 766 ľudí evakuovaných iba 404 a v budove teda zostalo až 362 ľudí. Išlo o ležiacich pacientov, pripútaných na lôžko, bezbranných novorodencov v inkubátoroch a personál, ktorý sa o nich hrdinsky staral. Dôvodom, prečo títo ľudia neboli bezpečne evakuovaní je absencia funkčného evakuačného schodišťa a výťahu, preto ležiacich a imobilných pacientov nie je možné ako evakuovať. Zo strany hasičov bolo oznámené, že zachrániť možno personál len do 6. poschodia, budova má pritom až 19. poschodí a počas bežnej prevádzky je v budove okolo 1500 ľudí.
,,Toto bola posledná výstraha pre budovu Univerzitnej nemocnice Košice, ale aj pre všetky ostatné. Je smutné, že druhé najväčšie mesto na Slovensku má univerzitnú tzv. ,,Novú nemocnicu“, ktorá má približne 43 rokov. Ktorá je bez akejkoľvek rozsiahlejšej rekonštrukcie, bez potrebnej investície štátu do budovy, so starými elektrickými hliníkovými rozvodmi, ktoré môžu pri modernom elektronickom zaťažení kedykoľvek začať horieť. A hlavne, bez najmenšej šance úniku pre ležiacich pacientov,“ povedal na tlačovej konferencii MUDr. Peter Zimmermann z LOZ UNLP Košice. LOZ žiada všetkých kompetentných, najmä Ministerstvo zdravotníctva SR a vládu SR, aby akútne riešili túto kritickú situáciu.
,,Nie je pravda, že nám bolo vedúcim zásahovej skupiny oznámené, že horí. O požiari sme sa dozvedeli až na základe zadymenia. Náš personál následne presunul stabilizovaných pacientov do tej časti oddelenia, kde bolo zadymenie najnižšie, prekryl deti v postieľkach mokrými plachtami a taktiež mokrými plachtami sa snažil utesniť dvere proti dymu. Službukonajúca lekárka kontaktovala priamo cez 150tku hasičov, ktorí sa až od nej dozvedeli, že sa v monobloku nachádzajú deti a s nimi 15 dospelých. Zároveň prosila hasičov, ak to nie je nevyhnutné, aby neodstavovali rozvody kyslíka a elektriny, nakoľko 15 detí dýchalo pomocou prístrojov. Išlo o kritickú situáciu, pri ktorom boli priamo ohrozené životy detí a dospelých,“ povedala MUDr. Hijová, ktorá pracuje na oddelení neonatologickej intezívnej medicíny, na ktorom sa v čase požiaru nachádzalo 25 novorodencov, z ktorých desať vyžadovalo podporné dýchanie prístrojmi, ďalej 14 členov zdravotníckeho personálu a jedna mamička. Klinika novorodencov patrí pod DFN Košice, ale oddelenie je v nájme v Univerzitnej nemocnici Košice, na 16. poschodí danej budovy.
Riešením pre detských pacientov je uvoľnenie finančných prostriedkov zo strany ministerstva zdravotníctva tak, ako to bolo plánované v investičnom pláne MZ na roky 2024 – 2026 v celkovej výške 32 miliónov EUR na komplexnú nadstavbu nad Detskú fakultnú nemocnicu Košice, ktorá by riešila nielen presun kriticky chorých novorodencov z Košického a čiastočne aj Prešovského kraja, hospitalizáciu onkologicky chorých detí a ich sprievodcov z 2 východných krajov Slovenska, ako aj všetkých detských pacientov z Košického kraja, keďže sa táto nadstavba má týkať aj kliniky detí a dorastu, ktorá je aktuálne v havarijnom stave.
Nemocnica pre dospelých v Košiciach vyžaduje po 40tich rokoch zásadnú rekonštrukciu, ale bezodkladne je nevyhnutné zabezpečiť pre našich pacientov v tejto budove evakuačné výťahy, aby v prípade podobnej situácie mohli byť z horiacej budovy evakuovaní všetci naši pacienti. Požadujeme aj kontroly v ostatných nemocniciach, aby sa nedostatky v bezpečnosti pacientov nezistili opäť až pri požiari.
MUDr. Peter Visolajský
predseda Lekárskeho odborového združenia
Comments are closed.