Lekárske odborové združenie (LOZ) vníma ako dôležitý pozitívny krok zmeny v šiestich zdravotníckych zákonoch, ktoré schválila Národná rada SR a následne ich podpísal aj pán prezident. Vďaka týmto legislatívnym zmenám sa ukazuje, že lekári, ktorí podali výpovede, nežiadali len zvyšovanie platov, ale predovšetkým zlepšenie podmienok v prospech pacientov. Dôkazom je konkrétny nárast počtu zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach a schválenie zásadných reforiem, ktoré zabezpečia udržateľnosť zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
Od výpovedí nemocničných lekárov v roku 2022 sa situácia v personálnom zabezpečení nemocníc začala zlepšovať. Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pribudlo do nemocníc v roku 2024 pribudlo do nemocníc 892 lekárov a 863 sestier, čo predstavuje historicky najvyšší nárast zdravotníckeho personálu. Tento nárast súvisí nielen s väčším počtom absolventov lekárskych fakúlt, ktorí zostali na Slovensku, ale aj s návratom viac ako 300 lekárov zo zahraničia.
Podľa dát z Národného centra zdravotníckych informácií, počty lekárov a sestier v nemocniciach :
LEKÁRI:
v roku 2022 pribudlo + 360 lekárov
v roku 2023: + 296
v roku 2024: + 892 lekárov !!!
SESTRY:
v roku 2022: + 518 sestier
v roku 2023: + 597 sestier
v roku 2024: + 863 !!! sestier
(z toho vysokoškolsky vzdelaná sestra : +514 a praktická sestra – asistent: +340)
Priemerne za rok na slovenských lekárskych fakultách vznikne 646 nových lekárov. Nemocnice majú aj prirodzený odchod zdravotníkov – pri zmene zamestnania, alebo odchode do dôchodku.
To znamená, že nárasty počtov nemocničných lekárov, ktoré vznikli vďaka výpovediam LOZ sú dané aj tým, že množstvo lekárov sa vrátilo (viac ako 300) na Slovensko zo zahraničia (hlavne z Českej republiky a Nemecka).
,,Ukazuje sa, že rozhodnutie lekárov bojovať za lepšie slovenské zdravotníctvo prinieslo reálne benefity pre pacientov. Nárast počtu zdravotníkov sú jasným dôkazom, že výpovede mali zmysel a prispeli k stabilizácii personálnej situácie v nemocniciach. Ak chceme dlhodobo zlepšovať slovenské zdravotníctvo, potrebujeme podporovať tento nárast počtu nových lekárov, tieto čísla nás pre to veľmi tešia,“ hovorí predseda Lekárskeho odborového združenia, Peter Visolajský.
Popri personálnych zmenách boli v dôsledku požiadaviek LOZ schválené aj dôležité zákony, ktoré majú zlepšiť podmienky v zdravotníctve a poslanci Národnej rady SR ich schválili na mimoriadnej schôdzi začiatkom februára 2025. Ide o nasledovné zmeny:
- Zrušenie zákona o zavádzaní tzv. nútených prác pre lekárov, ktorý prijala vláda a parlament koncom minulého roka proti výpovediam lekárov.
- Zverejňovanie potrebných dát z DRG 4pre všetky nemocnice a zdravotné poisťovne. Pôjde o pravidelne zverejňovanie týchto údajov za kvartál. Toto opatrenie môže zásadne zmeniť financovanie nemocníc, pretože tieto údaje odhalia ako konkrétne sú nemocnice financované, dávajú lepší priestor riaditeľom nemocníc na vyjednávanie a z dát sa dá posudzovať aj akú kvalitnú prácu nemocnica odvádza.
- Personálne normatívy, ktoré už dnes majú nemocnice povinnosť dodržiavať. Žiadali sme, aby boli vo forme zákona, účinnosť tohto zákona je až od 1.1.2026, aby sa nemocnice mohli pripraviť. Toto opatrenie má chrániť bezpečnosť pacienta, garantuje mu pri liečbe adekvátny počet a kvalitu personálu.
- Zosúladenie zákona s praxou pri týždennom pracovnom čase. Nakoľko majú nemocnice nepretržité poskytovanie zdravotnej starostlivosti, žiadali sme, aby lekárom, ktorí toto zabezpečujú bolo uznané, že ide o nepretržitú prevádzku a tým by mali 37,5h týždenný pracovný čas. Aktuálne sa podľa toho riadia už 2/3 nemocníc. Avšak, napriek dohode s vládou a ministrom, ministerstvo zdravotníctva spravilo zmenu a bol odsúhlasený zákon, ktorý hovorí, že nemocnice toto opatrenie „môžu“ zaviesť.
- Úprava Rozpočtovej vyhlášky. Jedná sa o každoročné nariadenie MZSR, ktoré zdravotným poisťovniam určuje pravidlá financovania na daný rok. Takáto vyhláška už dávno funguje v Českej republike a prináša poriadok do financií v zdravotníctve. LOZ žiadalo úpravu, podľa odporúčaní Ministerstva financií a Útvaru hodnoty za peniaze aby bola rozrátaná na jednotlivé typy nemocníc a na konci roka aby sa zverejnilo jej plnenie.
- Vrátenie koeficientov v mzdách nemocničných zdravotníkov na hodnoty pred zásahom vlády v októbri 2024. LOZ dosiahlo opravenie miezd nie len lekárom, ale aj sestrám, záchranárom, logopédom, psychológom, RTG laborantom a ďalším. Tento systém odmeňovania zdravotníkov pozitívne vplýva na rast počtu zdravotníkov v nemocniciach, pretože pre nich vytvára atraktívnejšie pracovné prostredie. Dostatok personálu znamená aj tlak na kvalitu personálu, pretože pri dostatočnom počte záujemcov, si už riaditeľ nemocnice, či primár môže vybrať tých kvalitnejších.
Prijatie série zdravotníckych zákonov Národnou radou SR prinesie Slovensku chýbajúcich zdravotníkov, efektívnejšie financovanie, transparentnosť a úsporu zdrojov v nemocniciach. Zároveň treba spomenúť uznesenie vlády SR z decembra 2024, v ktorom sa zaviazala, že štátne nemocnice nebudú menené na obchodné spoločnosti, čo by následne mohlo viesť k ich tichej privatizácii.
Lekárske odborové združenie je odhodlané aj naďalej bojovať za kvalitnejšie a dostupnejšie zdravotníctvo. Hoci zmeny neprichádzajú okamžite, už dnes vidíme prvé výsledky v podobe stabilizácie zdravotníckeho personálu a prijatia kľúčových reforiem. Našou prioritou zostáva zabezpečiť, aby slovenské zdravotníctvo slúžilo pacientom a nie ekonomickým záujmom jednotlivcov.
MUDr. Peter Visolajský
predseda Lekárskeho odborového združenia
Comments are closed.