Lekárske odborové združenie (LOZ) dnes opätovne predstavilo konkrétny plán, ako môže štát ušetriť 300 miliónov eur ročne na biznise v zdravotníctve bez toho aby sa to dotklo kvality, či dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Tento plán, vytvorený analytikmi samotného ministerstva financií sa zameriava na efektívnejšie využívanie existujúcich zdrojov, lepšie riadenie nemocníc, porovnanie cien s okolitými krajinami procesov bez toho, aby tieto opatrenia znížili kvalitu starostlivosti alebo mali negatívny dopad na pacientov.
LOZ už dávnejšie informovalo verejnosť o možných a pre systém vyhovujúcich úsporách v slovenskom zdravotníctve. Preto, ak by sa ministerstvo zdravotníctva riadilo týmito odporúčaniami, vedel by rezort ušetriť 241 miliónov pre tento rok a budúci rok ďalších 308 miliónov . Vyplýva to z dokumentu Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva financií SR – Revízia výdavkov na zdravotníctvo aktualizácia, ktoré pripravilo ešte v septembri 2022. Z tohto dokumentu vyplýva, že sa dajú ušetriť financie pri centrálnom nakupovaní liekov pre nemocnice (30,7mil eur) , optimalizácii cien liekov a zdravotného materiálu a množstva laboratórnych vyšetrení, či zákonnej povinnosti zdravotných poisťovní pokryť minimálne oprávnené náklady na liečbu pacienta v nemocnici. Podrobné vysvetlenie šetriacich opatrení sme predstavili na tlačovej konferencií 30.9. 2024: https://www.youtube.com/watch?v=6pDhYpzY_SE
LOZ zároveň považuje za potrebné opätovne pripomenúť konštatovanie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: ,,Keby každá zdravotná poisťovňa platila nemocniciam rovnakú jednotkovú cenu za poskytnutú starostlivosť, pričom celková platba pre nemocnice by zostala zachovaná, len by sa na ňu zdravotné poisťovne poskladali spravodlivo podľa toho, koľko starostlivosti bolo poskytnutej ich poistencom, ZP Dôvera a ZP Union by museli kumulatívne za rok 2023 doplatiť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti asi 53 mil. eur a VšZP by uhradila poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o rovnakú čiastku menej.“
Za posledné roky slovenskí politici nevedeli presadiť základné opatrenia, ktoré žiadalo LOZ pri hromadných výpovediach v roku 2022, s ktorými súhlasila vtedajšia vláda a dokonca aj poslanci dnešnej koalície, konkrétne strán Smer-SSD a Hlas-SD. Kľúčovým opatrením je zmena systému financovania zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov. Ďalším je navýšenie počtu lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, zákonná garancia ich počtu na pacienta a zavedenie trestnej zodpovednosti v prípade ich nedodržania a zároveň, aby štát povinne ponúkol absolventom medicíny prácu na voľné pozície v slovenských nemocniciach. Ide o opatrenie, ktoré môže udržať aspoň niektorých vyštudovaných lekárov, ktorí hneď po škole odídu do zahraničia. Zároveň LOZ požadovalo podporu lekárskych fakúlt tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov, pri ktorom nemôžeme rešpektovať fakt, že zahraniční študenti študujú na slovenských lekárskych fakultách a po absolvovaní odídu do svojej rodnej krajiny. Dnes na slovenských lekárskych fakultách študuje viac ako 40% študentov zo zahraničia a na úkor slovenských študentov. Tento systém len zabezpečuje lekárov pre iné krajiny, ktorí využívajú naše fakulty, na ktoré sa kvôli obmedzenému počtu študentov nedostane dostatok slovenských študentov.
Medzi ďalšie požiadavky patrí nerušenie oddelení v nemocniciach bez pomerného zvýšenia personálneho stavu a priestorového zabezpečenia v nemocniciach preberajúcich zdravotnú starostlivosť, zabezpečenie dodržiavania Zákonníka práce a Vyhlášky tykajúcej sa minimálneho materiálneho a personálneho zabezpečenia bez rozdielu vo všetkých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku. Dokonca v poslednom čase sa objavili vyjadrenia vládnych politikov o potrebe transformovať nemocnice na akciové spoločnosti. Transformáciou posledných štátnych nemocníc na obchodné spoločnosti je pre nás neakceptovateľná. Iróniou je, že samotní vládni poslanci vrátane premiéra Roberta Fica sa voči tomu v minulosti jasne ohradili a LOZ v Memorande 2011 zaviazalo vládu SR tieto transformácie nemocníc zastaviť.
„LOZ dlhodobo upozorňuje na množstvo problémov slovenského zdravotníctva, v júni sme poukázali na ignorovanie sociálneho dialógu a kroky proti dodržiavaniu Memoranda medzi vládou SR a LOZ. Žiadali sme, aby vláda konečne začal riešiť slovenské zdravotníctvo a nie namiesto toho meniť zákon, ktorý narúša stabilitu zdravotníckeho personálu. Už odmietame plané sľuby politikov, dnes nejde o platy lekárov, dnes ide o to, aby vláda konečne začala so záchranou zdravotníckeho systému na Slovensku, pretože neriešenie tohto problému dopadne na všetkých pacientov a teda aj zdravotníkov. Preto sme vyzvali kolegov, aby sa k nám pridali a dali výpovede z pracovného pomeru, je to jediný efektívny nástroj ako vieme dotlačiť vládu k reálnemu riešenie problémov. K dnešnému dňu máme zozbieraných 2462 výpovedí z pracovného pomeru celkovo z 32 nemocníc, pričom počet výpovedí stále rastie,“ uviedol na záver P. Visolajský.
LOZ verí, že vláda SR si konečne uvedomí svoju priamu zodpovednosť za slovenské zdravotníctvo a zastaví jeho kolaps. Pretože kolaps zdravotníctva pociťuje Slovensko už dnes. Dôkazom je nepriaznivý stav slovenských nemocníc, frustrujúci pacienti, dlhé čakacie doby na špecialistu a taktiež alarmujúci počet odvrátiteľných úmrtí, ktorý podľa posledných zistení dosiahol v roku 2021 počet 11 600 ľudí. Ide o úmrtia, ktoré sa nemuseli stať a o ľudí, ktorí ešte mohli žiť – ak by naše zdravotníctvo fungovalo lepšie.
MUDr. Peter Visolajský,
predseda LOZ
Comments are closed.