Učitelia majú menšiu podporu verejnosti než zdravotné sestry. Zdravotníctvo je podľa sociológa vnímané ako citlivejšia téma.
BRATISLAVA. Výpovede zdravotných sestier podporuje verejnosť viac než zatvorené školy. Kým pomer ľudí, ktorí schvaľujú a neschvaľujú štrajk učiteľov, je takmer rovnaký, výpadok sestier v nemocniciach považuje za oprávnený takmer o polovicu viac opýtaných, než tých, ktorí s nimi nesúhlasia.
Postoj verejnosti k učiteľskému štrajku a výpovediam sestier vyplýva z prieskumu agentúry Focus.
„Zdravotníctvo je vnímané ako citlivejšia téma z hľadiska naliehavosti problémov, pretože tu ide o ohrozenie života,“ vysvetľuje sociológ Martin Slosiarik z Focusu. Ochromenie výuky na zatvorených školách nemá podľa neho „fatálny dopad na človeka“, a ľudia aj preto vnímajú štrajk učiteľov rozporuplne.
Štrajk učiteľov podporuje 51,7 percent opýtaných, no proti zatvoreným školám je približne rovnaký počet, až 45,2 percent respondentov. Zdravotné sestry majú podporu u 60,6 percent respondentov, opačný postoj vyjadrilo 35,6 percent.
Slosiarik hovorí, že požiadavky učiteľov, ktorých sa domáhajú cez už vyše týždeň trvajúci štrajk, považujú za neopodstatnené najmä voliči vládneho Smeru. Pri výpovediach sestier však voliči vládnej strany skôr dokážu pochopiť ich motiváciu.
Väčšia spoločenská podpora sestier než učiteľov súvisí so špecifikami oboch povolaní, s ktorými si ich väčšina ľudí spája. „Ľudia vnímajú, že sestry robia nadčasy, starostlivosť o pacientov je pre nich často fyzicky aj psychicky náročná a nemajú za to zaplatené,“ vysvetľuje.
Sestry sú vážnejšia téma, lebo nikto z dospelých už do školy asi nepôjde, myslí si analytik Tomáš Szalay zo Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku. „Ľudia však chcú, aby sa o nich alebo o ich blízkych v nemocnici starala sestrička tak, aby nemali napríklad preležaniny, aby im nič nechýbalo,“ dopĺňa Szalay.
Učiteľské povolanie si podľa Slosiarika stále mnoho ľudí spája s dvojmesačnými prázdninami počas leta, kedy sú školy zatvorené a kratšou pracovnou dobou počas roka. „Ľudia v prieskume akoby povedali, že sestry si zaslúžia viac peňazí než učitelia,“ hovorí Slosiarik.
Priemerný plat učiteľa na Slovensku pri tom dosahuje len 60 percent v porovnaní s platom vysokoškolsky vzdelaného človeka. Priemer OECD sa pohybuje na úrovni 80 až 90 percent.
Uškodia sestry Smeru?
Mesiac pred parlamentnými voľbami vládny Smer čelí učiteľskému štrajku aj výpovediam sestier.
Slosiarik hovorí, že z výsledkov prieskumu vypláva, že väčšiu váhu pri rozhodovaní voličov budú mať výpovede sestier. Uškodiť podľa neho môžu Smeru. „Voliči Smeru sa môžu pod vplyvom udalostí v zdravotníctve rozhodnúť, že radšej nepôjdu volič nikoho,“ myslí si.
Opozícia na téme nefungujúceho školstva a zdravotníctva zrejme ďalšie hlasy nezíska. Slosiarik upozorňuje, že hoci ľudia vnímajú, že ide o problémové oblasti, tiež si uvedomujú, že je krátko pred voľbami. "Môžu to vnímať ako súčasť predvolebného boja," vysvetľuje.
Ak by opozícia postupovala na mimoriadnej parlamentnej schôdzi, ktorú požadujú učitelia aj sestry, jednotne, mohlo by to mať podľa neho pozitívny vplyv na pravicových voličov. Výraznejšie zisky pre opozíciu však nepredpokladá.
Štrajk podporujú aj vysoké školy
Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorá je za štrajkom, vyjadrili podporu viaceré vysoké školy, mimovládne organizácie aj umelci.
Akademický senát Filozofickej fakulty Univerzity Komenského vo vyhlásení píše, že pokiaľ rokovanie vlády so štrajkovým výborom nebude úspešné, obráti sa na univerzitu s návrhom, aby vyhlásila jednodňový štrajk na podporu učiteľov. „Predstavitelia vlády a ministerstva školstva doteraz reagovali na celoslovenský štrajk učiteľov s ignoranciou, pohŕdaním či hrubými dezinformáciami,“ odôvodňujú podporu učiteľom vo vyhlásení.
Protestujúci učitelia a sestry v číslach:
Počet učiteľov zapojených do štrajku: 7639,
Počet sestier, ktoré podali výpoveď: 640,
Comments are closed.