Právo zdravotníkov na štrajk ostáva nedotknuté. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž odmietli návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a s tým súvisiace novely Trestného zákona a Trestného poriadku, ktoré mali obmedziť práva zdravotníkov na štrajk.
V Trestnom zákone a Trestnom poriadku mali pribudnúť state o novej skutkovej podstate trestného činu porušovania povinností za krízovej situácie. Podľa nich ten, kto počas krízovej situácie úmyselne nevykoná uloženú povinnosť, sa mal potrestať odňatím slobody až na dva roky. Dva až päť rokov väzenia malo hroziť tomu, kto týmto činom spôsobí ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť.
Iniciatívu z dielne ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) podrobili kritike viacerí poslanci. Ministrova stranícka kolegyňa Mária Sabolová dokonca navrhla, aby snemovňa v rokovaní o tomto bode nepokračovala, v čom jej parlament vyhovel. „Dnes máme právo na štrajk zdravotníckych pracovníkov zadefinované v zákone. Je možno oveľa miernejšie, ale to, čo mňa vyrušuje, ale aj lekárov a sestry, je to, že za porušenie zákona môže byť odobratá registrácia na výkon zdravotníckeho pracovníka príslušnou komorou. Považujem to za neprimeranú sankciu,“ podotkla.
Richard Raši (Smer-SD) vyjadril presvedčenie, že tieto návrhy noviel nemajú v parlamente čo robiť. Podľa jeho slov je návrh v praxi neúčinný. „Môžete lekárov za nedodržanie zákona odsúdiť aj na trest smrti, ale keď si zoberú PN-ky, tak nič nemôžete. Zákon ich má len strašiť,“ odkázal Uhliarikovi. Raši tvrdil, že predloženie tohto zákona je iba hľadaním východísk zo situácie, ktorú rezort zdravotníctva nedokázal vyriešiť a ktorá „dospela k bezprecedentnej udalosti v histórii nášho zdravotníctva – k reálnemu štrajku“.
Uhliarik ešte v decembri vyhlásil, že legislatívne zmeny, ktoré majú obmedziť možnosť zdravotníkov na štrajk, nie sú hrozbou či strašením pre lekárov. „Je to hlavne zabezpečenie nás všetkých, ktorí sme občanmi SR,“ konštatoval.
ZDROJ: TASR
Comments are closed.