Bratislava 20.2.2018 Lekárske odborové združenie odmieta deštruktívne zásahy MZ SR do rezidentského programu pre budúcich obvodných lekárov, ktorých je na Slovensku kritický nedostatok. Lekárka na materskej musela zaplatiť 12 000 eúr za retroaktívne zavedené zmeny rezidentského programu, ďalším hrozia desaťtisícové pokuty.
„Dámy, zaslúžite si kľud.“ Minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Je všeobecne známe že na Slovensku máme hrozivo málo obvodných lekárov a ich priemerný vek je 56 rokov. Bolo medializované, že na Slovensku pracuje aj 90-ročný obvodný lekár a do niektorých obvodov sa nedarí zohnať lekára už roky. Problém nedostatku obvodných lekárov je známy už niekoľko rokov a každým rokom sa len prehlbuje. Našťastie sa realizuje riešenie. Jedným z mála systémových opatrení v našom zdravotníctve, ktoré je určené pre budúcich obvodných lekárov, je rezidentský program (RP), podobný tomu, aký funguje aj v zahraničí. Týmto programom štát zabezpečuje nových mladých obvodných lekárov do určených lokalít, kde ich treba.
Lekár po ukončení lekárskej fakulty potrebuje na nástup na obvodnú ambulanciu najprv získať atestáciu – po skúške získať špecializáciu pediater alebo všeobecný lekár pre dospelých. Atestácia trvá obvodnému lekárovi pre dospelých 3 roky, detskému lekárovi 4 roky. Počas tejto doby musí absolvovať prácu v nemocnici na stanovených oddeleniach, v stanovenej dĺžke. Pracuje na daných oddeleniach ako neatestovaný lekár a za prácu samozrejme dostáva i mzdu. Je však v milosti a nemilosti nemocnice, ktorá sa rozhoduje, či vôbec takéhoto lekára príjme, pretože je pre ňu neperspektívny, keďže z nemocnice odíde na obvodnú ambulanciu. Lekár je v nemilosti nemocnice aj v dĺžke trvania tejto prípravy, pretože je bežné, že nemocnica sa snaží aby takýto lekár atestoval čo najneskôr, pretože v ňom má lacnú pracovnú silu.
Rezidentský program ponúka v týchto problémoch lekárom benefity a na druhej strane umožňuje štátu získať obvodných lekárov do menej lukratívnych oblastí a získať ich v čo najkratšom čase. Lekár, ktorý vstúpi do rezidentského programu, je platený za svoju prácu týmto programom nie nemocnicou, rezidentský program mu zabezpečuje nemocnicu a ruší závislosť študujúceho lekára od nemocnice. Teda rezidentovi je umožnené absolvovať jednotlivú prax tak, ako káže atestácia. Výhoda pre nemocnicu je finančná – má príspevok za rezidenta a na druhej strane má neatestovaného lekára zadarmo. Výhoda pre štát je, že rezident sa zmluvne zaviaže, že po získaní atestácie nastúpi na obvodnú ambulanciu v určenej lokalite a že ak sa náhodou rozhodne neísť robiť obvodného lekára, vráti vynaložené prostriedky štátu. Financie na fungovanie tohto programu boli donedávna z eurofondov, dnes sú poskytované štátom. Vstup do rezidentského programu je podmienený zmluvou medzi štátom a daným lekárom.
„Takto nastavený rezidentský program funguje vo vyspelých krajinách a donedávna fungoval aj na Slovensku. Ale to, čo vo svete dobre funguje, sme na Slovensku schopní pokaziť. Žiaľ v máji 2017 sa terajšie MZ SR rozhodlo rezidentský program nezmyselne meniť. Zmeny sa udiali s retroaktívnou platnosťou, teda MZ SR jednostranne zmenilo podmienky aj lekárom – rezidentom, ktoré podpísali pri vstupe do tohto programu už dávnejšie. Títo lekári boli zrazu postavení pred novú zmluvu a akceptovanie zmien alebo nutnosť uhradiť všetky financie poskytnuté na ich program,“ povedal Peter Visolajský, predseda LOZ.
„Zmeny sa prejavili napríklad tak, že sa stanovilo, že prípravu na atestáciu môže lekár prerušiť súvisle len na 2 roky, čo je veľký problém napríklad pri materskej dovolenke. Tiež sa zrušila možnosť čiastočného úväzku, ďalej lekár musí po atestácii do 6 mesiacov nastúpiť na obvodnú ambulanciu, čo niekedy nie je schopný on sám nijak ovplyvniť. Po nástupe na obvodnú ambulanciu tam musí pracovať súvisle minimálne 5 rokov, pričom existujú neovplyvniteľné udalosti ako práceneschopnosť či OČR alebo vážne rodinné situácie, ktoré rovnako nevie lekár dopredu predvídať ani ovplyvniť. Žiadna možnosť prerušenia sa už nespomína, teda sa zdá, že počas týchto piatich rokov nemôže porodiť dieťa či ochorieť. Za porušenie týchto ustanovení, môže byť rezident – budúci obvodný lekár prísne pokutovaný,“ dodal Visolajský.
Lekárske odborové združenie upozornilo na tieto závažné zmeny so závažnými následkami kompetentných na MZ SR, žiaľ naše upozornenia boli neúspešné, a preto sme sa rozhodli tieto veci medializovať. Keďže sa obávame, že zásahmi súčasného ministerstva sa rezidentský program významne naruší a na druhej strane vec riešime aj preto, že zmeny rezidentského programu priniesli budúcim obvodným lekárom, hlavne ženám a matkám nespravodlivosť a diskrimináciu. V tejto veci plánujeme veci osloviť i pána prezidenta.
O reálnych zážitkoch, a teda o problémoch slovenského rezidentského programu hovoria priamo lekárky:
Lekárka zo žilinského kraja:
Do RP som vstúpila v r. 2014, po 8 mesiacoch v programe som na 6 týždňov bola PN, potom som nastúpila na materskú. Môj malý syn mal približne 1,5roka, keď som sa dozvedela, že existuje novela 92/2017, podľa ktorej by som mala nastúpiť čoskoro do práce, od ani nie 2 ročného dieťaťa. Keďže sa mi nedalo nastúpiť do zamestnania od takto malého dieťaťa, znamenalo to súčastne ukončenie pôsobenia v RP. Následne bola mne a mojej zamestnávateľke – obvodnej lekárke vyrubená suma na zaplatenie 12.965 eúr, čo sme aj uhradili štátu. Ja matka na rodičovskej dovolenke som musela zaplatiť 8 tisíc eúr.
Lekárka z nitrianskeho kraja:
Som lekárka z nitrianskeho okresu. Z okresu, kde je momentálne 21 obvodných pediatrov v dôchodkovom veku, teda vyše polovica všetkých obvodných pediatrov.
Vždy som chcela pracovať ako obvodná lekárka. Táto práca ma baví a zároveň mi umožňuje dobre skĺbiť profesionálny a rodinný život. Hoci som mohla využiť aj klasickú cestu k špecializácii, vstúpila som do rezidentského programu /RP/ v roku 2016, keďže mi poskytoval rýchlejšiu cestu stať sa obvodnou lekárkou. Podmienky RP mi umožňovali aj prácu na čiastočný úväzok, vďaka čomu som mohla popri rodinným povinnostiam napredovať k atestácii. Avšak MZSR v máji 2017 zmenilo podmienky, ktoré som podpísala pri vstupe do RP a zanikla možnosť čiastočného úväzku. A tak som dostala na výber. Buď odídem od svojich detí pracovať na plný úväzok do nemocnice alebo mi hrozí pokuta 8 tisíc eur.
Zrušenie možnosti čiastočných úväzkov pokladám za krátkozrakosť, pretože v konečnom dôsledku čiastočný úväzok skráti čas na získanie nového obvodného lekára. Ak by nebola možnosť čiastočných úväzkov, v mojom prípade by som bola plne na rodičovskej dovolenke. Čiastočný úväzok mi však umožnil doteraz absolvovať 7 mesiacov práce, čím sa moja príprava skrátila doteraz o týchto 7 mesiacov. Zmenou podmienok na plný úväzok, som sa musela vrátiť k deťom na RD, pretože som odmietla dať 2 malé deti do 3 rokov na celý deň do jasieľ od rána 6,15. A tým sa moja príprava na obvodnú lekárku vinou ministerstva predĺžila.
Hlavne sa mi nepáči, že som do RP vstúpila za nejakých podmienok, ktoré MZ následne svojvoľne zmenilo. Stala som sa rukojemníčkou, ktorá buď pristúpi na nové podmienky alebo musí vrátiť všetky svoje platy, za ktoré som na oddeleniach odviedla prácu.
A ako mám vedieť, že MZ podmienky znovu nezmení?
Lekárka z trnavského kraja:
V r. 2014 som sa zapojila do rezidentského programu (RP) v odbore všeobecný lekár pre dospelých.
RP bol prezentovaný lákavo, garantoval získanie atestácie, zároveň však prezentoval možnosť počas neho absolvovať materskú (MD) a rodičovskú dovolenku (RD), čo bolo pre mňa dôležité, keďže som si časom chcela založiť rodinu a zvlášť pri budúcej práci v ambulancii, kedy sa rodina zakladá ťažšie.
V r. 2016 som teda plánovane prerušila RP za účelom MD s predpokladom, že s dieťaťom zostanem na RD do dovŕšenia 3 rokov, ako to je garantované ZP. (§ 166 ods. 2)
V 5/2017 však prišla novela zákona 92/2017 Z.z., ktorá priniesla viacero zmien, s ktorými ako lekári aj ako rodičia môžeme len ťažko súhlasiť.
Jednou z nich je obmedzenie dĺžky MD a RD – najviac na 2 roky, pod hrozbou závratnej pokuty – vrátenia superhrubej mzdy za všetku odpracovanú prácu (celkových finančných prostriedkov vynaložených na špecializačné štúdium.) Položme si otázku, ktorá mladá rodina s jedným príjmom a rodičovským príspevkom si môže takúto pokutu dovoliť zaplatiť?
Navyše tieto ustanovenia novely by mali platiť spätne, teda aj pre lekárov, ktorí do RP za týchto podmienok nevstupovali.
Podľa tejto novely by som už čochvíľa svoje ani nie 2 ročné dieťa mala odložiť do jaslí, o druhom dieťati ani neuvažovať. Pokiaľ by som do práce nenastúpila, spomínaná pokuta v prípade spätnej platnosti novely zákona by v mojom prípade činila desaťtisíce (cca 30 000) eur! Teda všetky mzdy vrátane odvodov za 1 a pol roka odvedenej práce, akoby som nič neodpracovala.
Táto situácia sa týka desiatok lekárok, ktoré nastúpili na MD/ RD.
Uvedené novinky novely zákona považujeme za neprijateľné, pretože sú to v rozpore s ústavou SR, právom na riadnu MD a RD garantovanú ZP, diskriminujú nás voči ostatným ženám SR, obmedzujú právo slobodnej voľby, pokiaľ ide o počet detí a čas, v kedy ich chceme priviesť na svet, ako aj rozsah osobnej starostlivosti o ne. Najmä však preto, že za daných podmienok sme do RP nevstupovali a ani by sme nevstúpili.
Celkovo spätná platnosť – tzv. retroaktivita je možná len v trestnom práve, aj to len v určitých prípadoch. Veď položme si otázku, aký zmysel by malo uzatvárať zmluvu o niečom, čo sa môže kedykoľvek zmeniť?
Navyše ani po získaní atestácie možnosť odísť na MD/RD nie je istá. Lekár RP sa totiž zaväzuje na „súvislé poskytovanie zdravotnej starostlivosti (ZS) počas doby 5 rokov na území SR, počas ktorého možnosť prerušenia tohto súvislého poskytovania za účelom MD/RD nie je bližšie špecifikovaná.
V praxi by to znamenalo, že lekárke, ktorá vstúpi do RP, by tento zákon umožňoval porodiť do veku 34 – 35 rokov max. 1 dieťa a byť s ním na RD maximálne 2 roky, pri nedodržaní týchto podmienok jej hrozí likvidačná pokuta vo výške tisícok až desaťtisícok eúr.
Je pochopiteľné, že MZ má záujem doplniť akútny nedostatok VL i obvodných pediatrov, a to čím skôr. Sami máme záujem sa o ot pričiniť a práve preto sme vstúpili do RP.
Spôsob, akým to však chce dosiahnuť, považujeme za neprijateľný. Riešením dlhodobého nedostatku VL predsa nemôže byť to, aby mladé lekárky nemali deti, prípadne s nimi neabsolvovali MD / RD. Navyše, keď 90% lekárov RP sú mladé ženy – lekárky, ktoré si úplne prirodzene plánujú založiť rodiny.
Zároveň považujem za neprijateľný charakter pokút, ktoré MZ vyžaduje za akékoľvek porušenie podmienok zo strany nás lekárov – vrátenie mzdy za odpracovanú prácu, ktoré je v rozpore so ZP aj ústavou SR – a to s právom na mzdu za vykonanú prácu. Náklady spojené so štúdiom teda nemôžu zahŕňať mzdu za vykonanú prácu!
Ďalšou znepokojujúcou novinkou je povinnosť začať vykonávať ambulantnú praxe do 6 mesiacov od ukončenia štúdia, znova pod hrozbou vrátenia všetkých finančných prostriedkov vynaložených na štúdium. Dôvody, že sa nepodarí dodržať tento interval môžu byť objektívne – pridrahý či inak nevyhovujúci obvod najmä v menších mestách a okresoch, neočakávané prieťahy zo strany lekára uvoľňujúceho ambulanciu, atď., čím je nový lekár pod tlakom času a má obmedzenú voľbu výberu pracovného miesta.
Spolu sme sa takmer 100 lekárov a lekárok RP ohradili voči tejto diskriminačnej novele, a hoci MZ sľúbilo prepracovať legislatívu, situácia je stále nejasná. Okrem jedného emailu z MZ a ústnych vyjadrení nie je k dispozícii žiadny právne záväzný dokument , o tom, že novela neplatí. Jediné čo je v platnosti je uvedená rozporuplná novela zákona.
Týmto chceme apelovať na MZ, aby vzniknutú situáciu začalo seriózne riešiť.
Dávame MZ do pozornosti legislatívu Českej republiky, kde je aj RP upravený zákonom č. 95/2004 Sb. , kde nie je ani zmienka o sankciách, nieto ešte o vracaní mzdy za odpracovanú prácu, zrejme preto, že je nie je v súlade so zákonmi.
Comments are closed.