BRATISLAVA. Vírus zika, ktorý sa v poslednom roku rozšíril najmä v Južnej Amerike, je už aj v Európe. V stredu v Dánsku hospitalizovali muža s pozitívnym testom na toto ochorenie, vírus má aj ďalších päť Portugalčanov. Prečo môže vírus ohroziť olympiádu v Riu a malé deti?
1. Čo je zika a odkiaľ pochádza?
Zika patrí medzi flavivírusy, podobne ako horúčka dengue, žltá horúčka či západonílsky vírus. Vyskytuje sa najmä v tropických oblastiach, kde je veľká populácia komárov.
Prvýkrát vírus evidovali v roku 1947 v Ugande pri jazere Zika. Vtedy však nešlo o nakazeného človeka, ale o opicu držanú v zajatí. V Afrike či v Južnej Amerike sa dosiaľ vyskytovali len zriedkavé prípady nákazy človeka.
Prvé prepuknutie epidémie nastalo v roku 2007 na ostrovoch v Mikronézii, odvtedy sa choroba rozšírila po Južnej a Strednej Amerike aj Afrike. Donedávna rozšíreniu vírusu bránili veľké vzdialenosti medzi tichomorskými ostrovmi či nevhodné podmienky pre komáre. Do roku 2007 vedeli vedci len o 14 či 15 prípadoch nákazy.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však urbanizácia a globalizácia zlepšili prostredie na množenie komárov, vírus sa preto môže globálne rozšíriť.
2. Prečo sú správy o víruse znepokojujúce?
Brazílski vedci tvrdia, že vírus pravdepodobne poškodzuje ľudský plod a spôsobuje mikrocefáliu. Ide o poruchu, ktorá brzdí intelektuálny vývoj jedincov. V praxi to znamená, že mnohé deti sa rodia so zakrpatenou hlavou, ktorá sa postupne prestane vyvíjať. Na chorobu dodnes neexistuje žiaden liek.
Len od novembra v Brazílii zaznamenali u novorodencov asi štyritisíc prípadov tohto ochorenia. Dovtedy mávala Brazília podobných prípadov asi sto ročne.
Najmenej 46 detí už na ochorenie zomrelo. Viaceré krajiny vydali varovanie, aby najmä tehotné ženy do krajín Latinskej Ameriky necestovali. Salvádor dokonca odporučil ženám, aby pre vírus odložili tehotenstvo aspoň o dva roky.
Samotný vírus zika sa pritom rýchlo rozširuje – v Brazílii minulý rok ovplyvnil 1,5 milióna ľudí. Do jari by sa mohol objaviť napríklad na Floride.
3. Ako sa vírus rozširuje? V ktorých krajinách sa vírus prenáša?
Vírus zika môžu rozšíriť len komáre kmeňa Aedes. Ide o ten istý druh komárov ako tie, ktoré rozširujú žltú horúčku či horúčku dengue.
Tieto komáre často žijú v stojatých vodách, sú agresívne a často štípu ľudí počas dňa. Samotný komár prenáša vírus cicaním krvi nakazeného človeka, medzi ľuďmi sa nákaza priamo nešíri.
Lekári však evidujú jeden prípad, pri ktorom došlo k prenosu nákazy krvnou transfúziou a jeden prípad sexuálneho prenosu, tvrdíamerické Centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDC).
4. Aké sú symptómy a je nebezpečný aj pre bežné obyvateľstvo?
Samotný vírus nebýva pre väčšinu obyvateľstva kritickým problémom. Má len mierne symptómy – horúčku, bolesť hlavy, vyrážky či zápal spojiviek.
Väčšinou sa príznaky objavujú tri až 12 dní od bodnutia komárom a miznú do týždňa. Podľa serveru Vox je hospitalizácia či dokonca smrť zriedkavá.
Len jeden z piatich nakazených pritom reálne ochorie, väčšina o víruse ani nevie. Liečba je zatiaľ podobná ako pri bežnej chrípke – oddych a veľa tekutín.
Samotný vírus je teda nebezpečný najmä pre tehotné ženy, aj keď vedci ešte priamu súvislosť medzi zikou a mikrocefáliou skúmajú.
5. Kam sa môže vírus rozšíriť?
Vírus sa podľa CDC objavil v najmenej 24 krajinách. Väčšinou ide o oblasť Južnej a Strednej Ameriky a ostrovy Samoa v Tichomorí a Kapverdách pri Afrike.
Cestovatelia nakazení vírusom zika sa vrátili do Spojených štátov, Dánska aj Portugalska, ďalší prenos nákazy sa však nepotvrdil. Podľa vedcov je aj málo pravdepodobný a portugalskí lekári očakávajú väčší počet nakazených, ktorí sa vrátili z Južnej Ameriky. Najmenej jedna žena v USA už porodila dieťa so zdeformovanou hlavou, ktorú spôsobil vírus zika.
WHO však upozorňuje, že vírus sa môže veľmi rýchlo rozšíriť nielen po americkom kontinente. Ľudia voči nemu totiž nie sú imúnni a komáre z kmeňu Aedas sa vyskytujú všade, vrátane južných častí USA. Len v USA podľa vedcov z Toronta žije 63 percent ľudí v oblastiach, kde môžu v teplých mesiacoch vírus zika komáre rozširovať.
Podľa Laury Rodriguesovej z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny môže vírus výnimočne zasiahnuť aj Európu.
"Všade tam, kde je horúčka dengue a všade tam, kde je tento komár, sa to bude šíriť," hovorí pre ITV. Horúčka dengue sa pritom v roku 2013 objavila napríklad v Portugalsku. Komáre často neprežijú chladné európske zimy, v prípade silnejšieho otepľovania však nie je vylúčené, že sa vírus objaví aj tu.
Rozšíriť by sa mohol aj v prípade, že zmutuje a budú ho môcť prenášať miestne druhy komárov.
6. Je bezpečné cestovať do Južnej a Strednej Ameriky?
Odborníci odporúčajú necestovať do zasiahnutých oblastí tehotným ženám. Zvyšní cestovatelia by mali podobne ako v prípade iných nákaz používať repelent či mať oblečené dlhé nohavice.
Zvážiť cestovanie do oblasti odporúča tehotným ženám aj Úrad verejného zdravotníctva SR.
7. Môže vírus ohroziť konanie letnej olympiády v Riu?
Organizátori tvrdia, že súčasné opatrenia sú dostatočné a turisti navštevujúci tohtoročnú olympiádu sa nákazy nemusia obávať. Je ťažké predpokladať, ako sa vírus do augusta rozšíri.
Úrady sa však snažia eliminovať miesta so stojatou vodou, kde by sa mohli komáre množiť. Takisto počasie by nemalo byť v tom období také teplé. Najviac zasiahnuté regióny sú od Ria pomerne ďaleko.
Comments are closed.