Ktoré medicínske inovácie by mali najviac ovplyvniť zdravotnícku starostlivosť v roku 2016?
Rýchlejší vývoj vakcín
Tak rýchlo, ako nikdy doposiaľ, vyvíjajú výskumníci vakcíny. Vystupňovali ich obavy z epidémie eboly v Afrike a meningitídy v USA. „Rýchle reakcie vedcov naznačujú, že sme dosiahli novú úroveň kvality v oblasti vývoja očkovacích látok,“ hovorí Steven Gordon, šéf oddelenia infekčných chorôb na Clevelandskej klinike. „Podarilo sa to vďaka celosvetovému úsiliu tisícov ľudí, pričom veľmi pomohli informačné technológie a okamžitá komunikácia.“ Najsľubnejšia vakcína proti ebole sa objavila už po dvanástich mesiacoch. Aj keď sa ešte nesmie používať na ľuďoch, odborníci odhadujú, že bezpečná a účinná očkovacia látka bude dostupná už v roku 2016.
Testy liečby rakoviny
Klinické testy založené na genetike urýchľujú vývoj nových cielených terapií. Roztrieďujú účastníkov výskumu podľa genetických kritérií a priraďujú ich k experimentálnej liečbe, ktorá cieli na určitú molekulu súvisiacu s chorobou. „Pacienti čakajú príliš dlho na zaradenie do klinických testov liekov, ktoré môžu alebo aj nemusia byť účinné na ich špecifický variant rakoviny,“ konštatuje Charis Engová, riaditeľka génového inštitútu Clevelandskej kliniky. „Najmä pacienti v záverečnom štádiu rakoviny nemajú toľko času. Keďže identifikujeme molekulárny profilu nádoru alebo nájdeme dedičnú mutáciu, môžeme pacienta zaradiť do cieleného klinického testovania, ktoré zvyšujú šancu na úspech.“ Jeden typ takýchto testov skúma účinky cielených terapií na rozličných genetických variáciách jedného druhu rakoviny, iné testy zase overujú, aký vplyv majú cielené liečby na jednu genetickú variáciu pri viacerých druhoch rakoviny. A existuje aj ďalšia dôležitá kategória, ktorá si ešte veľké uznanie nevydobyla – a to sú testy založené na genetickej zmene u daného jednotlivca.
Testy mimobunkovej DNA plodu
Tehotné ženy čoraz viac investujú do kníh, diét a hodín jogy, len aby sa ich vytúžené potomstvo narodilo zdravé. No nejasné výsledky ultrazvukových a krvných testov ich často udržujú v napätí až do pôrodu. Nová diagnostická metóda analyzuje fetálnu mimobunkovú DNA v matkinej krvi v desiatom týždni tehotenstva, keď desať percent DNA v krvi patrí plodu. Výskumy potvrdili, že testovanie DNA značne znížilo percento falošných pozitívnych testov na Downov aj Edwardsov syndróm a zvýšilo mieru správnych predpovedí. A to už aj na Slovensku!
Nové ukazovatele rakoviny
V roku 2016 na trh mieri nový test biomarkerov, ukazovateľov vášho zdravotného stavu. Ponúka presnejšie skríningy rakoviny, čím zvyšuje šance na včasné zachytenie choroby. Analýza sa sústreďuje na zmeny v štruktúre určitých bielkovín v krvi alebo v iných telesných tekutinách. V protiklade so skúmaním genetických mutácií, ktoré môžu naznačiť riziko vzniku rakoviny, táto analýza odhalí rakovinu v reálnom čase. Pri predpovedaní rizika rakoviny prostaty sa už využíva test PSA, ktorý meria v krvi hladinu bielkoviny tvorenej prostatou. No predbežné testy novej analýzy biomarkerov boli stopercentne úspešné! Z iných predbežných výsledkov testov pri rakovine prsníka a vaječníkov vyplýva, že by sa mohli využiť pri diagnostikovaní širokého spektra rakovín. 5 život ľuďom s poškodenou miechou alebo s amputovanými končatinami, ale sú enormne drahé. No ďalší výskum by mohol technológie vyrobiť pre viac ľudí za menej peňazí.
Prirodzene ovládané umelé končatiny
Vedci vedia, že nervové signály spojené s pohybom rúk a nôh môžu byť dekódované počítačmi. Pomocou týchto kódov sa dajú ovládať napríklad umelé končatiny. Do svalu sa implantuje senzor, aby identifikoval nervové signály, prenesie ich do počítača a ten končatinou pohne. Niektoré vedecké tímy predviedli už aj čipy implantované priamo do mozgu, ktoré môžu podobným spôsobom ovládať protetické končatiny, invalidné vozíky či celotelové exoskeletony. Takéto nevídané „prepojenia medzi mozgom a strojom“ významne skvalitňujú
Výmena chorých génov
Nebolo to veru až tak dávno, keď sme čítali o upravovaní DNA ľudských embryí či akýchkoľvek organizmov iba vo vedecko-fantastickej literatúre. Teraz však môžeme identifikovať a odstrániť zlé gény relatívne lacnou technikou CRISPR v laboratóriách po celom svete. Metóda funguje ako balíček molekúl, ktoré sú schopné nájsť určité časti genetického kódu a odstrihnúť ich a nahradiť novou časťou DNA. Teoreticky tak bude možné „vypnúť“ v embryu gény zodpovedné za vrodené poruchy alebo dokonca naprogramovať určité „žiadané“ gény ľudského zárodku. V apríli 2015 sa objavili správy o modifikácii embryí v Číne a očakáva sa, že farmaceutický priemysel začne s prvými testami takejto génovej terapie v roku 2016. Nová technika je na prvý pohľad ohromujúca, ale aj mimoriadne kontroverzná. Aj keď sa ešte upravené embryá doteraz nikdy neaplikovali do maternice, niektorí vedci sa obávajú dôsledkov náhodných experimentov. Tak ako v minulosti, aj teraz sa diskutuje najmä o etických problémoch v súvislosti s genetickou mutáciou ľudských buniek.
Kúra ženskej nechuti na sex
Ak muži nemôžu, vezmú si pilulku. Ale čo ak sa ženám nechce? Na pomoc im prichádza flibanserín, účinná látka na boj s hypoaktívnou poruchou sexuálnej túžby pred menopauzou, ktorú schválil v roku 2015 americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA). Holly L. Thackerová z Clevelandskej kliniky zôrazňuje, že nejde o afrodiziakum a ružová pilulka by sa nemala brať občasne, ale každý deň. Jej účinky na mozog testovali na jedenástich tisíckach žien. Tie hlásili častejšie uspokojenie a menej stresu spôsobovaného nízkou sexuálnou túžbou. Ozývajú sa však aj odporcovia lieku. Tvrdia, že nestojí za vedľajšie efekty, medzi ktoré patrí aj nevoľnosť, ospalosť a závraty, a poukazujú na to, že FDA liek už dvakrát pre tieto riziká odmietol, a to v rokoch 2010 a 2013.
Nositeľné technológie
Približne dvadsať percent Američanov nosí na sebe zariadenie, ktoré zbiera údaje o ich pohybových aktivitách, spánkových návykoch, tepe či krvnom tlaku. Z hľadiska medicíny by sa mohli nositeľné inovácie uplatniť najmä pri liečbe cukrovky. V súčasnosti vyvíjané produkty priebežne merajú hladinu glukózy biosenzormi na koži, ale inteligentné kontaktné šošovky to dokážu pomocou minianténky zo sĺz. Okrem toho vedci pracujú na zariadeniach pripomínajúcich obväzy, ktoré vedia z molekúl potu diagnostikovať to, čo doteraz ukázali len krvné testy. Či už ide o tehotenstvo, vysoký tlak, hydratáciu, hladinu kortizolu. Veľká výhoda je opäť v tom, že na zistené abnormality upozornia okamžite bez toho, aby ste čokoľvek urobili. Len ich nosíte.
Čističky vody pre rozvojový svet
V mnohých častiach sveta sa na uliciach hromadia odpadky a znečisťujú miestne zdroje pitnej vody. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že kontaminovanú vodu pije každý deň sedemsto miliónov ľudí a viac ako milión detí do päť rokov na následky zlej hygieny zomiera. Pomôcť by mohol prelomový projekt Omniprocessor. Tekutiny nazbierané napríklad z kanalizácie prejdú najprv sušičkou. Výsledkom je suchý pevný odpad, ktorý putuje do pece. Pri vysokej teplote tisíc stupňov Celzia je spaľovanie prakticky bez zápachu, dodáva tepelnú energii vode, mení ju na paru a vytvára tak elektrickú energiu. Vodná para sa ochladí, prejde čistiacim systémom a výsledkom je čistá voda. Systém sa predáva za 1,4 milióna eur a v súčasnosti sa zavádza v senegalskom Dakare. Aj keď nejde o medicínsky prístroj či liek, mohol by mať dramatický vplyv na zdravie celosvetovej populácie.
Mechanická trombektómia
Prvé hodiny po ischemickej mozgovej mŕtvici sú kritické. Do troch až šiestich hodín treba zrazeninu z krvnej cievy odstrániť, aby sa predišlo dlhodobému postihnutiu, poškodeniu mozgu alebo smrti. Lekári to riešia vnútrožilovým podávaním lieku, ktorý doputuje k zrazenine a rozpustí ju, čím sa obnoví prietok krvi do mozgu. Keďže táto liečba nebýva vždy účinná, nový nástroj, ktorému sa odborne hovorí stent retriever, lekárov potešil. Vzdialene pripomína miniatúrny rybársky podberák z jemných drôtikov. Dajú sa zvinúť do tenkej hadičky. Lekár ju zavedie cez stehennú tepnu až k postihnutej cieve. Tam stent rozvinie, snaží sa doň nabrať krvnú zrazeninu, ktorá cievu upchala, a vytiahnuť ju von. Výskumy ukázali, že pacienti po mŕtvici, ktorým zrazeniny odstránili mechanickou trombektómiou, sa uzdravovali rýchlejšie ako tí liečení iba liekmi. V bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb uskutočnili po prvý raz trombektómiu akútneho uzáveru mozgovej tepny v roku 2013.
Comments are closed.