LOZ so znepokojením informuje verejnosť o pochybnom prerozdelení navýšených financií štátnym a súkromným nemocniciam zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (ďalej „VšZP“), Akoby sa opakoval nedávny scenár prerozdelenia financií z Plánu obnovy, kde väčšinu z 212 miliónov eur získali súkromné nemocnice (až 130 miliónov) a koncové fakultné nemocnice sa rozhodnutím ministerstva zdravotníctva o tieto peniaze ani nemohli uchádzať. Tak ako pán premiér dal preveriť podozrivé prerozdelenie financií z Plánu Obnovy, kde uspeli hlavne finančné skupiny, žiadame, aby dal preveriť aj prerozdelenie navýšeného rozpočtu nemocniciam zo zdravotných poisťovní.
LOZ žiada povereného premiéra E. Hegera o okamžitý audit v štátnej poisťovni a rovnako aj v súkromných poisťovniach a ak zistí pochybenia, aj o vyvodenie personálnej zodpovednosti.
Vláda sa zaviazala v memorande, ktoré podpísala s Lekárskym odborovým združením (ďalej „LOZ“), že urobí poriadok vo financovaní nemocníc. Lekári dosiahli aj navýšenie tohtoročného rozpočtu ministerstva zdravotníctva o takmer miliardu eur. Napriek tomu, že štát prerozdelil poisťovniam o miliardu eur viac, ministerstvo nedohliada na to, aby boli peniaze ďalej rozdelené transparentne, racionálne a nediskriminačne. LOZ upozorňuje, že od 1. januára nemocniciam narástli náklady na mzdy zdravotníckych pracovníkov (ktoré predstavujú nárast okolo 25%), ďalšie zvýšené náklady si vyžiadala inflácia a zvýšené ceny energií. Napriek tomu, že tieto očakávané navýšenia boli kryté zvýšeným rozpočtom a štát tieto peniaze do poisťovní vložil, poisťovne si podľa našich informácií povinnosti neplnia a tieto peniaze nemocniciam neprišli v adekvátnej miere.
Ako vidno z prehľadu percentuálneho navýšenia platieb VšZP (zdroj: Centrálny register zmlúv) pre jednotlivé nemocnice, tak navýšenie oproti minulému roku je v prípade štátnych fakultných nemocníc len na dobu tri mesiace a nepresahuje 21% oproti minulému roku. Naopak VšZP je mimoriadne štedrá k malým a súčasne súkromným nemocniciam, kde navýšenie platieb dosahuje aj 40%, čiže dvojnásobok oproti štátnym nemocniciam a je garantované až po dobu až 6 mesiacov. Znie to, ako príliš veľká náhoda, že v navýšení platieb od VšZP sú veľmi úspešné obe finančné skupiny (Penta a Agel), ktoré boli aj podozrivo vysoko úspešné v čerpaní financií z Plánu obnovy na rekonštrukcie svojich budov.
Ako vidno z prehľadu, výška preddavkov je diametrálne odlišná v hlavne neprospech štátu, ktorý musí naďalej oddlžovať nemocnice. VšZP napriek tomu garantovala toto nespravodlivé rozdelenie balíka preddavkov v prospech súkromníkov na celých šesť mesiacov a štátnym iba na tri mesiace. „Sme presvedčení, že pre toto rozhodnutie, ak by aj došlo k náprave, bude náročné v druhej polovici roka znížiť súkromným nemocniciam štedrý rozpočet, na ktorý si zvykli,“ hovorí M. Mendel a dáva, že „výrazne navýšené peniaze, ktoré zmluvne zabezpečila VšZP súkromným nemocniciam, budú chýbať v druhom štvrťroku štátnym nemocniciam. Balík je iba jeden a so štátnymi prostriedkami sa takto nehospodári.“
Pripomíname, že obyvatelia Slovenska sú už niekoľko rokov balamutení tvrdeniami politikov ako idú centralizovať výkony do nemocníc, kde sa vedia dobre postarať aj o najťažších pacientov. Realita je však taká, že peniaze z poisťovní a aj z Plánu Obnovy končia v malých súkromných nemocniciach a do štátnych nemocníc sa presúva strata a čoraz viac pacientov. Na konci dňa sa preto netreba čudovať, že nemocnice, kde sa robí najnáročnejšia medicína sú v strate, ich budovy sa rozpadajú a naopak nemocnice finančných skupín sú ziskové a vynovené.
Nie, tu nezlyháva štát, tu zlyhávajú jednotlivci, ktorí rozhodujú o štátnych financiách.
Štát poslal zvýšené financie do rozpočtu zdravotníctva, pretože nemocniciam sa objektívne zvýšili náklady. Ale tieto peniaze dostali poisťovne, ktoré ako vidno podozrivo nerozdelili financie nemocniciam primerane a racionálne. Štátnym zostane strata a súkromné budú mať zisť zo štátnych financií.
Verejne vyzývame povereného premiéra a súčasne povereného ministra zdravotníctva o preverenie postupu VšZP a ostatných zdravotných poisťovní pri navyšovaní platieb nemocniciam.
Pripomíname, že prvou požiadavkou pri výpovediach lekárov, bol aj poriadok vo financovaní nemocníc. A vláda sa písomne v Memorande s lekármi zaviazala, že prijme zákon, ktorý zdravotným poisťovniam určí zákonnú povinnosť, aby nemocniciam museli zaplatiť aspoň náklady na adekvátne poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Ak by si Vláda plnila svoje písomné záväzky, nediali by sa už v zdravotných poisťovniach podozrivé operácie v prospech finančných skupín. Aj preto trváme na tom, aby si vláda plnila záväzky, ktoré jej vyplývajú z Memoranda medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením.
( VšZP mala podľa našich informácií uzatvoriť s malými i veľkými nemocnicami dodatky k zmluvám, keďže dohodnuté zmluvné objemy končia k 31. marcu 2023 a k 30. júnu 2023. Tieto dodatky by mali zabezpečiťli peniaze na vykrytie zvýšených miezd, a to tak, že zmluvné objemy navýšili o sumu, ktoré nazvali „preddavky“. Podľa VšZP ide o odhadovaný mesačný nárast, avšak práve výška preddavkov je diametrálne odlišná v neprospech štátu, ktorý bude musieť naďalej oddlžovať nemocnice. VšZP okrem toho garantovala toto nespravodlivé rozdelenie balíka preddavkov v prospech súkromníkov na celých šesť mesiacov a štátnym iba na tri mesiace. )
Súbory na stiahnutie:
Tabuľka rozdelenie štátne a súkromné.xls
Plán obnovy :
Comments are closed.