Tlačová správa: ZDRAVOTNÍCTVO KOLABUJE PRE CHÝBAJÚCICH LEKÁROV A OSTATNÝ ZDRAVOTNÍCKY PERSONÁL. PANDÉMIA COVID – 19 TENTO STAV PREHĹBILA. MINISTERSTVO PROBLÉM NERIEŠI.
Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (ďalej LOZ) varujú pred kolabujúcim zdravotníctvom nielen počas pandémie koronavírusu, ale najmä po nej.
Príčinou hroziaceho kolapsu slovenského zdravotníctva je ignorovaný a neriešený odchod lekárov a ďalšieho zdravotníckeho personálu zo zdravotného systému, keď súčasný stav personálu nedosahuje ani minimálny potrebný stav na jeho fungovanie pred pandémiou.
Citujeme priamo z materiálov Ministerstva zdravotníctva – údaje sú z obdobia pred pandémiou:
„V nadväznosti na nepriaznivé štatistiky OECD, NCZI, IZP MZ SR, ako aj informácie adresované v roku 2019 pre Bezpečnostnú radu vlády SR a tiež reflexiu klinickej praxe uvádzame, že Slovensko má aktuálne najväčší problém s nedostatkom lekárov, sestier a pôrodných asistentiek. NCZI vykonalo v roku 2019 mimoriadne štatistické zisťovanie nedostatkového počtu personálu v ústavných, aj ambulantných zariadeniach poskytovateľov zdravotných služieb.“
„V roku 2019 reportovali spravodajské jednotky v ústavnej starostlivosti celkovo 1 312 chýbajúcich sestier, čo predstavuje zhoršenie oproti roku 2010 o 2,7 %. Nedostatok lekárov za rovnaké obdobie narástol v nemocniciach o 8,5 %, čo predstavuje spolu 1 127 chýbajúcich lekárov.
Ambulantné údaje neboli k dispozícií, nakoľko sa prvýkrát zbierali až v roku 2019, ale na základe informácií od VÚC chýbalo v ambulanciách dodatočných 1 532 lekárov a 1 762 sestier. Sumárne bolo uvedené, že v rezorte zdravotníctva pred pandémiou chýba: 2 659 lekárov a 3 074 sestier, čo predstavuje 12 %-ný a 9 %-ný percentný deficit do MIMIMÁLNEHO POTREBNÉHO STAVU zdravotníckeho personálu na fungovanie nášho zdravotníctva.
Podľa predikcie štatistického zisťovania z roku 2019 sa situácia v roku 2025 zhorší, kde môžeme v optimistickom scenári očakávať, že nám bude chýbať “len“ 17,90 % lekárov a 14,90 % sestier do minimálneho potrebného stavu. Celkovo, ak vlády nepristúpia k opatreniam na zvrátenie tejto situácie, bude v roku 2025 chýbať v rezorte zdravotníctva 12 178 zdravotníckych pracovníkov, čo je takmer dvojnásobný nedostatok, oproti roku 2019.“
Zdôrazňujeme, že prezentované počty predstavujú chýbajúci personál potrebný na naplnenie minimálneho personálneho normatívu daného zariadenia na jeho fungovanie.
LOZ naliehavo upozorňuje, že tieto „optimistické“ scenáre z roku 2019 nerátali s pandémiou COVID-19 a kvôli pandémii už neplatia. Nedostatok lekárov a sestier je dnes vďaka pandémii ešte horší.
Pripomíname medzinárodné štatistiky, ktoré uvádzajú, že Slovensko má jeden z najvyšších počtov návštev pacientov na jedného lekára a slovenské centrálne príjmy nemocníc sú z pomedzi krajín OECD najviac zaťažené návštevami pacientov, ktorí nemali dostupnú primárnu zdravotnú starostlivosť . V roku 2012 na jedného lekára na Slovensku pripadalo v priemere 3328 vyšetrení, resp. konzultácií ročne. Priemer EÚ je približne 2000 konzultácií.
grafy a zdroje uvádzame nižšie.
Napriek tomu, že MZ SR disponuje týmito údajmi, žiadne riešenie na zvrátenie tohto personálneho kolapsu neprináša.
Ak ministerstvo obrany alebo ministerstvo vnútra dokáže mať programy, ktoré zabezpečujú počty policajtov, či vojakov v ich rezortoch, riešenie nedostatku zdravotníkov musí priniesť aj minister zdravotníctva.
Ministerstvo zdravotníctva sa v súčasnosti snaží odpovedať na všetky problémy univerzálnou odpoveďou – že každý problém nášho zdravotníctva vyrieši pripravovaná redukcia nemocníc. Redukcia akútnych lôžok – postelí však nezníži ani počet chorých ani nebude znamenať zvýšenie počtu lekárov, sestier a ostatných zdravotníkov. Tak ako zníženie počtu kasární, či policajných staníc nezvýši počet vojakov, alebo policajtov.
Na základe týchto alarmujúcich faktov vyzývame vládu SR, aby urýchlene hľadala riešenia pre kolabujúce zdravotníctvo. Pretože bude niesť zodpovednosť za státisíce ľudí, ich zdravie a životy, ak my lekári a zdravotnícky personál, nebudeme schopní pre tento neriešený stav ošetrovať pacientov.
Comments are closed.