Lekárske odborové združenie podporuje petíciu OZ KOVO s názvom „Skôr do dôchodku“. Upozorňujeme, že fakty uvedené v petícii ukazujú, že riešením hrozivej demografickej situácie nemôže byť predlžovanie veku odchodu do dôchodku a ani imigrácia. Ako lekári zdôrazňujeme, že Slováci sú lídrom v smutnej štatistike – žijú najkratší zdravý život v celej Európskej únii. Podľa údajov Eurostatu z roku 2014 očakávané dožitie v zdraví je pri ženách na Slovensku iba 54,6 roka života a pri mužoch iba 55,5 roka života. Pritom priemer v EÚ je okolo 61,8 u žien a 61,4 u mužov. S uvedenými výsledkami nám patrí posledná priečka v Únii. Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku preto vôbec nie je pre Slovensko udržateľným riešením.
„Vyzývame Vládu Slovenskej republiky, aby si začala plniť svoje povinnosti a zaviedla prorodinnú politiku vo všetkých oblastiach života, vrátane ich mediálnej podpory, sústredenú najmä na viacdetné rodiny. Cieľom rodinných politík je viac stabilných rodín a viac detí v nich. Štatistiky hovoria, že ľudia by chceli mať viac detí, no z dôvodu neistoty ich majú strach prijať. Je na mieste sa pýtať, čo urobila vláda Slovenskej republiky preto, aby rodiny mohli mať toľko detí, koľko by si priali? Ako podporuje narodenie tretieho a ďalšieho dieťaťa v rodinách? Aké má výsledky v demografickom raste populácie bez imigrácie? Čo robí pre zastavenie emigrácie vzdelaných mladých občanov, ktorí sú vo veku zakladania rodín?,“ povedal Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia.
„Jediné skutočné systémové riešenie spočíva v bezodkladnej a mohutnej podpore pôrodnosti rodín pracujúcich občanov, v zlepšovaní zdravotnej starostlivosti a znižovaní neprimeranej záťaže zamestnancov, tak aby sa vek zdravého dožitia zvyšoval. K riešeniam podpory rodín patrí okrem iných aj znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia rodín vrátane záporných daní, podpora bývania, prispievanie detí časťou odvodov priamo na dôchodok rodičov, či podpora matiek na rodičovskej „dovolenke“,“ uzatvára Visolajský.
Comments are closed.