BRATISLAVA. Túžba šéfa koaličnej Siete Radoslava Procházku, aby bol šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne jeho bývalý stranícky kolega Miroslav Beblavý, ktorý odišiel po vstupe strany do vlády so Smerom, zrejme zostane nenaplnená.
Nový minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) vidí opozíciu v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni a na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nanajvýš v dozorných radách.
Priorita novej vlády, že pustí opozíciu do kontroly Všeobecnej zdravotnej poisťovne aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou naznačovala, že by tieto úrady mohli viesť predstavitelia opozície. Nový minister to však v rozhovore pre denník SME odmietol.
Nikto si nebude prihrievať polievku
„Viem si predstaviť zástupcov aj opozície aj inej časti verejnosti všade tam, kde sú kontrolné orgány potrebné,“ odpovedal Drucker na otázku SME, v akých orgánoch štátnej poisťovne a úradu pre dohľad akceptuje opozíciu. Následne spresnil, že ide o dozorné rady organizácií.
„Nechcem z toho spraviť trhací kalendár a divadlo, aby si na tom niekto ohrieval svoju polievku. Že teraz si tam niekto príde len preto, aby si každú chvíľu vyťahoval zmluvy a za každú cenu niečo nerelevantne spochybňoval,“ dodal na margo pôsobenia opozície v dozorných radách nový minister.
Na konci druhej vlády Roberta Fica (Smer) to bol práve vtedajší aj súčasný opozičný poslanec Beblavý, ktorý najväčšie kauzy v zdravotníctve odhalil analýzou zmlúv rôznych poskytovateľov so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.
Vďaka tomu sa na celonárodnú úroveň dostali zmluvy siedmich firiem Anny Sučkovej so štátnou poisťovňou, ktorej v tom čase šéfoval jej synovec Marcel Forai. Po ich zverejnení ho musel vtedajší minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer) odvolať.
Vďaka Druckerom nechcenému vyťahovaniu zmlúv objavil Beblavý aj vysoko ziskové zmluvy maséra a lekára Pavla Kostku zo Spišskej Belej so štátnou poisťovňou. Len v priebehu dvoch rokov mu v dôsledku nich vzrástli desaťnásobne tržby.
Beblavý: Zaviazaní kontrolóri nie sú kontrolóri
„Ak si minister bude vyberať svojich kontrolórov, nebudú to žiadni kontrolóri, ale jemu zaviazaní ľudia,“ reaguje Beblavý na Druckerovu predstavu o pôsobení opozície v dozorných radách štátnej poisťovne a úradu pre dohľad.
Opozičná kontrola zdravotníctva má podľa neho zmysel len vtedy, ak to budú ľudia, ktorých si slobodne vyberie opozícia ako ľudí s preukázanou integritou, ale aj schopnosťou odhaľovať šafárenie v zdravotníctve.
Doteraz v dozorných radách pôsobili väčšinou ľudia spriaznení s vládnym Smerom. Napríklad v dozornej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne bola Eva Bizovská. Jej manžel Peter je prešovským župným poslancom za Smer a zároveň šéfom
Ľubovnianskej nemocnice v Starej Ľubovni.
V nej získaval prax na neúspešnú atestáciu z neurológie napríklad prominentný masér Smeru Kostka.
Kto bude šéfom poisťovne a úradu pre dohľad
Kto bude novým šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nateraz zostáva nejasné. Zrejme to nebude nikto z opozície. „Mám nejaké mená,“ povedal v tejto súvislosti pre denník SME Drucker.
„Určite si vyberiem ľudí, ktorým dôverujem a ktorých budem musieť ukázať, kto sú a odkiaľ sú,“ dodal minister.
Hoci v zdravotníctve sa Drucker v minulosti veľmi nepohyboval, jeho dôveru by mohli mať ľudia, s ktorými pred pár rokmi v tejto oblasti spolupracoval.
Ide napríklad o Vladimíra Tvarošku, s ktorým pomáhal pravicovému ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi (KDH) s reformou financovania za vlády Ivety Radičovej (SDKÚ). Tvaroška robil za druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) štátneho tajomníka ministrovi financií Ivanovi Miklošovi (SDKÚ).
Drucker tiež spolupracoval s Jozefom Sabolom, ktorý bol šéfom Univerzitnej nemocnice aj za exministra Uhliarika. Súčasný minister mu pomáhal s reštrukturalizáciou nemocnice.
Noví šéfovia poisťovne a úradu pre dohľad môžu prísť aj z projektov zlučovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne so Spoločnou zdravotnou poisťovňou a Apolla s Dôverou, ktoré Drucker riadil.
Odborníci: Najlepší by boli nepolitici
Odborníci na zdravotníctvo by na mieste šéfov Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou videli radšej odborníkov a nepolitikov. Tento názor zastáva napríklad analytik Tomáš Szalay z Health Policy Institute.
Jeho si v predstavenstve štátnej poisťovne alebo na úrade pre dohľad vie predstaviť exminister zdravotníctva Rudolf Zajac (ANO). Szalay mu za druhej Dzurindovej vlády robil hovorcu.
Okrem neho by Zajac navrhoval do obidvoch predstavenstiev napríklad Petra Pažitného, Angeliku Szalayová, Alexandru Novotnú, Janu Ježíkovú a Františka Valáška, ktorí už boli v týchto predstavenstvách. Navrhoval by aj Svätopluka Hlavačku, Valéra Potičného či Jána Gajdoša. Ide väčšinou o ľudí so Zajacovho tímu, keď bol minister.
"To by, ale muselo byť pravdou, že tam chcú odborníkov a nie košický gang," komentuje svoje personálne návrhy exminister.
Šéf Lekárskeho odborového združenia si zase na čele týchto inštitúcii vie predstaviť Beblavého alebo lekára a poslanca Alana Suchánka (OĽaNO), ktorý upozornil na zamýšľanú predraženú kúpu CT prístroja v Piešťanoch.
Comments are closed.