Skúsená sestra Ružena Rohaľová (56) pracovala nemocnici 37 rokov, z toho až 26 rokov na detskej jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). „Som špecialistka na intenzívnu starostlivosť o dieťa. Bolo to podmienkou, keď som tam chcela pracovať,“ hovorí.
Celá JIS-ka so zdravotníckymi prístrojmi je uzatvorená a zopár lôžok je na oddelení väčších detí. „Počas niektorých služieb sa o deti starali sestry, z ktorých ani jedna nemala špecializáciu na intenzívnu starostlivosť,“ šokuje. Podľa nej v minulosti prijali na pediatriu aj pätnásť detí za deň. „No zrazu sa deti s teplotami posielajú domov. Hazarduje sa s ľudským zdravím,” tvrdí Rohaľová.
Kritizuje aj hygienu v nemocnici, vraj sa nedodržiavajú epidemiologické opatrenia, dlhodobo ich trápil nedostatok zdravotníckeho a hygienického materiálu. „Zabezpečovali sme aj takzvanú chodbovú terapiu. Popálené dieťa s bolesťami čakajúce na prevoz do centra popálenín do Košíc-Šace muselo byť umiestnené na chodbe,” hnevá sa zdravotná sestra.
Poukázala i na to, že podľa kritizovaného zákona by mala mať až o 100 eur nižší plat. „Pracovala som s deťmi s meningitídou, tuberkulózou, zomrelo nám dieťa s prasacou chrípkou. A teraz 15-eurový infekčný príplatok idú znížiť na 5 eur,“ sťažuje sa. „Je nepochopiteľné, ak si sestra musí sama zakúpiť vakcíny, aby sa ubránila infekciám!“
Aj ďalšie sestry si myslia, že vedenie nemocnice podceňuje situáciu. Adela Kačmárová (40), bývalá sestra na detskej JIS-ke, upozorňuje: „Deti sa aj viackrát otočia domov, lebo podľa nich nevyžadujú hospitalizáciu. Doslova prišlo nariadenie, podľa ktorého treba prijímať čo najmenej detí a po ošetrení ich posielať domov. V službe je aj osem lekárov na jednom poschodí a dve sestry.”
Jej kolegyňa Emília Galová (48) poukazuje na prílišnú preťaženosť sestier. Vysvetľuje, že starať sa o dieťa, ktoré potrebuje intenzívnu starostlivosť, a mať pritom na zodpovednosti ešte aj ďalších 12 malých pacientov je doslova nemožné. „Dokonca dieťa na umelej pľúcnej ventilácii sme mali na štandardnom oddelení, ležalo tam štyri týždne,” šokuje.
Všetky sa zhodujú, že ide o hazard so zdravím detí: „Každý je na dieťa citlivý. Nikto z vedenia nemocnice by určite nebol spokojný, keby sa takto správali k jeho ratolestiam! Intenzívna starostlivosť je o tom, že dieťa má pri sebe zdravotnú sestru 24 hodín. Ale to sa nedá, keď sa máte starať ešte o ďalších pacientov!”
Vedenie nemocnice však kritiku sestier odmieta. „Nemáme žiaden vplyv na príjem pacientov. Za diagnostiku, liečbu a určenie jej formy zodpovedá vždy lekár a on rozhoduje, či bude pacient hospitalizovaný, alebo ošetrený ambulantne,” uviedla hovorkyňa Renáta Cenková.
Podľa nej nemocnica prijíma zamestnancov v zmysle platnej legislatívy a na tých oddeleniach, kde neboli schopní zabezpečiť prevádzku v pôvodnom rozsahu, boli lôžka zredukované.
Teda ak mali predtým na detskej JIS-ke sedem lôžok a každého ôsmeho pacienta posielali na pracovisko do Košíc, teraz majú tri lôžka a do košickej detskej nemocnice posielajú každého štvrtého pacienta. „Zdravotná starostlivosť je zabezpečená tak, aby bola bezpečná pre pacienta aj personál,” zdôraznila hovorkyňa.
Comments are closed.