Minister zdravotníctva Viliam Čislák aj včera tvrdil, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je plne zabezpečené, robia sa aj plánované výkony. „Pacienti sa nemusia obávať, že by im nebola poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť. Nemocnica zabezpečila prevádzku a fungovať bude aj naďalej. Nie je žiaden dôvod na pochybnosti,“ zdôraznil.
My však máme k dispozícii oznámenie primára prešovského kardiocentra Jána Kmeca, podľa ktorého po 14. hodine a cez víkendy neošetria pacientov s akútnym infarktom. A hoci o ich záchrane rozhodujú sekundy, voziť ich majú do Košíc.
„Už v sanitke vieme, či mal pacient infarkt a už tam sa začne jeho liečba. Či príde sem z nejakej časti Prešova za 5 minút alebo za 20 minút do Košíc, to nehrá už žiadnu rolu,” reagoval na tento oznam riaditeľ nemocnice Radoslav Čuha.
Proti tomu sa vážne ohradzujú lekári, ktorí si navyše myslia, že minister situáciu zľahčuje. „Ide tu o čas, ktorý hrá proti pacientovi. Keď ide o krehkosť ľudského života, ústupky by nemali byť žiadne,” vraví prešovský kardiológ Vasiľ Janko. Podľa neho je rozhodujúci práve čas, za aký sa pacient dostane do nemocnice od prepuknutia príznakov.
„Každé predĺženie času zvyšuje riziko. Veď kardiocentrum sa budovalo preto, že má zlepšiť starostlivosť a zvýšiť počet zachránených životov. Urgentný lekársky zákrok musí nastať čo najskôr. Sú predpísané časy, dokedy by sa mal pacient dostať na zákrokový stôl. Teoretizovať môžeme, ale život nie je napísaná norma. Ja si myslím, že je to riziko a nemalo by sa to takto riešiť,” vraví kardiológ s dlhoročnými skúsenosťami.
On sám sa ocitol pre problémy so srdcom na pokraji smrti, takže vie pacientov pochopiť. „Zomieral som. Viezli ma do Bratislavy a dorazili sme doslova v posledných minútach,“ priznáva. Podľa neho v sanitke záchranári zriedia krv a snažia sa rozpustiť upchávajúci sa trombus. To je jediné, čo môžu urobiť.
Podstatnú záchranu života pacienta však robia na sále v nemocnici. Tam vystužia cievu tak, aby krv mohla pretekať aj cez upchaté miesto. „Teda prirodzene hrá čas veľkú úlohu,“ znova zdôrazňuje Vasiľ Janko. Problémy v prešovskej nemocnici nastali najmä po tom, ako sestry vo výpovednej lehote nenastúpili do práce a ostali doma na PN alebo na OČR.
V stredu chýbalo v nemocnici 146 sestier. Paralyzované zostali celé oddelenia. Vedenie preto viaceré úseky zredukovalo alebo zatvorilo, zrušilo lôžka, rozsah poskytovaných zdravotníckych výkonov, prestali operovať.
Jedným z pacientov, ktorých sa to dotklo, je Imrich Girašek z Prešova. „Mal som cystu nad kostrčovou kosťou. V pondelok ma z nemocnice prepustili pre krízový stav. V utorok som sa tam musel vrátiť, lebo sa mi priťažilo. Teraz musím chodiť každý deň pred prácou do nemocnice na prečistenie,“ posťažoval sa.
Za požiadavky sestier, ktoré podali výpovede, sa postavili včera aj lekári združení v odborovom zväze. „Myslíme si, že ich nároky sú oprávnené a za svoju prácu si zaslúžia spravodlivú odmenu,” uviedol zástupca lekárov Michal Polician. Prešovské sestry sa majú stretnúť s ministrom zdravotníctva už o niekoľko dní. „Zavoláme si a dohodneme termíny,” sľúbil im Viliam Čislák.
Comments are closed.