Vážený pán prezident Slovenskej republiky,
dovoľte, aby som Vás informoval o postoji Lekárskeho odborového združenia k novelizácii Zákonníka práce. Pred rokovaním Národnej rady SR sme verejne deklarovali naše dôvody, prečo nesúhlasíme s pripravovanými zmenami Zákonníkom práce. Žiaľ, tieto dôvody neboli zákonodarcami zohľadnené. Preto sme sa rozhodli obrátiť sa na Vás, aby sme Vám objasnili naše dôvody a požiadali Vás o vrátenie Zákonníka práce na opätovné prerokovanie do Národnej rady SR.
Zákonník práce obsahuje množstvo špeciálnych znevýhodňujúcich výnimiek pre lekárov, ktorých cieľom je zamaskovať nedostatok lekárov v zdravotnom systéme. Napríklad zvýšenie maximálneho týždenného pracovného času pre lekárov, ktoré novelizácia Zákonníka práce ustanovuje, by malo mať podľa predpisov Európskej únie iba prechodný charakter, teda s pevne určeným termínom ukončenia platnosti. Konštatujeme, že nedostatok lekárov i sestier v slovenských nemocniciach by sa dal riešiť dodržaním Memoranda, ktoré na sklonku minulého roku podpísala vláda Slovenskej republiky s Lekárskym odborovým združením.
Hlavnou obeťou zmien v Zákonníku práce, ktorý znevýhodňuje zamestnancov v zdravotníctve, je slovenský pacient. Kto z nás by chcel byť operovaný vyčerpaným lekárom? To sa aj vďaka novelizácii Zákonníka práce bude pri akútnych zákrokoch pravidelne diať. Pri vodičovi z povolania existujú predpisy o povinnej prestávke, kvôli možnému ohrozeniu životov a zdravia účastníkov cestnej premávky. Dokonca povinné tachografy vo vozidlách túto povinnosť prísne sledujú. Má lekár menšiu zodpovednosť?
Už vôbec zmeny v Zákonníku práce nezohľadňujú lekárky – matky, ktoré popri náročnej práci plnia ešte zodpovednejšiu úlohu – byť starostlivou a milujúcou mamou. Radi by sme Vás upozornili, že 250 hodín nadčasov môže znamenať, že okrem práce od pondelka do piatka, by každú sobotu v roku mali lekárky – matky prísť do zamestnania na 5 hodín. Kde tu zostáva priestor na neopakovateľné spoločné chvíle strávené v kruhu rodiny? Takéto znenie Zákonníka práce znehodnocuje to najdôležitejšie poslanie žien a programovo ich vedie k výčitkám svedomia, že nie sú dobrými matkami. A to sme ešte nespomenuli čas strávený pracovnou pohotovosťou na pracovisku, ktorá sa do práce nadčas nezapočítava. Tú môže zamestnávateľ nariadiť na ďalších sto hodín v roku.
Radi by sme Vás upozornili, že pozitívny postoj k novelizácii Zákonníka práce pána Antona Szalaya, predsedu Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, nezohľadňuje názor tisícov lekárov združených v Lekárskom odborovom združení a nemožno ho preto považovať za reprezentatívny postoj lekárov pracujúcich v slovenských nemocniciach. Rovnako nemôže tvrdiť, že by pri svojich vyjadreniach prezentoval i názor sestier. Pri svojom vystupovaní by to mal zohľadniť a komunikovať najskôr s Lekárskym odborovým združením, ale aj s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek.
Vážený pán prezident, pevne veríme, že Vás predložené argumenty presvedčili a vrátite Zákonník práce na opätovné prerokovanie do Národnej rady SR.
S úctou
Peter Visolajský
predseda Lekárskeho odborového združenia
celý dokument je v prílohe vo formáte pdf
Comments are closed.